"זכות הפגנה שווה לזכות התפילה"

יו"ר ועדת החוקה הגיב לפסיקת בג"ץ לביטול הקנסות למשתתפי ההפגנות. "בחרו לבטל רק את הקנסות למשתתפי פולחן ההפגנות שערכן קרוב ללבם"

מיכל לוי , כ"ג בניסן תשפ"א

"זכות הפגנה שווה לזכות התפילה"-ערוץ 7
יו"ר ועדת החוקה, ח"כ יעקב אשר
צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

יו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר התייחס הבוקר (שני) לפסיקת בג"ץ לביטול הקנסות למשתתפי ההפגנות ואמר כי בית המשפט מקדש את הערכים הדמוקרטיים על פני הערכים היהודיים.

"שוב מתברר כי בג"ץ מתנהל במנותק מקביעת המחוקק ומנסה לקבוע מדיניות עצמאית עם סולם ערכים משלו", טען.

אשר הוסיף: "החוק קבע כי זכות ההפגנה תהיה שווה לזכות התפילה כדי להבטיח הגנה גם על הערך היהודי וגם על הדמוקרטי, אולם שופטי ביהמ"ש בחרו לבטל רק את הקנסות שניתנו למשתתפי 'פולחן' ההפגנות שערכן קרוב לליבם ואילו כל מה שקשור לעולם הערכים היהודי כתפילה ולימוד התורה לא זכה ליחס הולם כמתבקש. הגיע הזמן לשנות את השיטה ולצמצם את הכוח המופרז שנטל לעצמו בית המשפט ללא סמכות".

כאמור, הרכב מורחב של שופטי בג"ץ בראשות הנשיאה אסתר חיות פסק אתמול כי התקנה שהגבילה את היציאה מהבית למרחק של קילומטר לשם הפגנות לא היתה חוקתית.

הקנסות שניתנו בעת שהייתה בתוקף – יבוטלו. אזרחים ששילמו קנסות יקבלות את כספם בחזרה. השופט נעם סולברג סבר בדעת מיעוט כי אין לדון בחוקתיות התקנות ואין לבטל את הקנסות.

ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) הגיב: ''מגבלה על תפילה בהר הבית - סבבה. מגבלה על תפילות בקורונה - סבבה. מגבלות על הפגנות - פגיעה בלתי מידתית, ודינה בטלות. סולם הערכים הזה לא נובע משום חוק, חוק יסוד או עקרון חוקתי. השופטים פועלים (שוב) לכפות את עולם הערכים שלהם על הציבור בישראל. בית משפט פוליטי. סמכות ללא אחריות''.