מי שתרצה תבוא ותיטול

לפני שנים רבות, הוזמנתי להעביר הרצאה לקבוצת נשים חד-הוריות, בנושא בריאות האישה.

ד"ר חנה קטן , כ"ג בניסן תשפ"א

מי שתרצה תבוא ותיטול-ערוץ 7
ד"ר חנה קטן
צילום: יפעת צדוק ליאור

נשיות בריאה

מתחת למטפחת המשי שלה מבצבץ מבט נבוך. כתפיה שמוטות והיא מתיישבת מולי, ומגוללת את סיבת הגעתה למרפאתי. היא לא משאירה לי זמן לתהות לסיבת המבוכה. היא כבר שכחה איך נראית מרפאת נשים...

פעמים רבות אני נפגשת בנשים בגילאי גיל העמידה שמספרות לי בצחקוק של מבוכה שלא לא דרכה כף רגלן במרפאתה של רופאת הנשים שלהן מזה עשר שנים ויותר. ואז אני מגייסת מבט רציני שבא לבטא את השתוממותי ממציאות זו....

לפני שנים רבות, הוזמנתי להעביר הרצאה לקבוצת נשים חד-הוריות, בנושא בריאות האישה. עוד לפני שהוצגתי לפניהן, הן פנו למארגנת בטרוניא:' למה הבאת לנו רופאת נשים? הרי אנחנו כבר לא קשורות יותר לעולם הנשיות!' כמה כאב לי עליהן...

'ורפא ירפא'- בורא עולם מצפה מאתנו לשמור על בריאותינו, על הגוף שהוא הפקיד בידינו. וכמו שלא יעלה על דעתנו לפספס ביקור של הפעוט שלנו בטיפת חלב, כך גם עלינו לפקוד את מרפאת האם שלנו בצורה עקבית וקבועה, שהרי איננה דומה ערכה של רפואה מונעת, ל'כבוי שריפות' בזמן שמגיעה המחלה לפתחינו.

האמת היא שהרופאה הראשונית של המגזר הנשי בשנות הפריון היא בדרך כלל רופאת הנשים, היות ואליה פונים בהריון, ואם אין הריון- אז בוודאי שפונים אליה לבירור ולטיפול באי הפריון, ואחר כך- לביקורת לאחר הלידה, ולאמצעי מניעה בעת הצורך [ בהתייעצות עם פוסקי הלכה] , ולהתייעצות לגבי ההנקה, ולהסדרת דימומים בין- ווסתיים, ועוד ועוד.

מזה עולה, בהשוואה, שדווקא הגברים לוקים בחסך עקב כך שבדרך כלל אין להם רופא ראשוני בשנות צעירותם, ועלולים להיזנח סימנים ראשוניים של מחלה. היום יש מגמה להחזיר את המטוטלת חזרה לכיוון של הקמת מרכזים לבריאות הגבר, ולהתייחסות מגדרית לתחלואיו, כולל מחקרים בנושא 'האנדרופאוזה'- גיל המעבר הגברי. לאחר שהוא הוזנח לטובת הקמת מרכזים לבריאות האישה ומחקר ענף בנושא גיל המעבר הנשי.

הביקור במרפאה יכלול שיחת פתיחה על חשיבות הפעילות גופנית כולל הנפקת 'מרשם רופא' EXERCISE IS MEDICINE , והמלצה כללית לאורח חיים פעיל. חשוב לבדוק עם המטופלת מהם סוגי הפעילות הספורטיבית שנעימים לה, כדי שתהיה היענות טובה להמלצה, ולא יישאר מכשיר הליכה מיותם, למשל, לצד מנה גדושה של ייסורי מצפון מצד האישה. זה יכול לכלול פעילות אירובית במים, שחיה, הליכה, ריצה, עליה וירידה במדרגות, קפיצה על חבל, וכל מה שיעלה בדמיונה הפרוע. טוב יהיה אם תצרף את בעלה כ'חברותא' להליכה, למשל, וכך תשמור על בריאותו ויהיה זה 'שעת כושר' לשיחות נפש זוגיות ,שערכן לא תסולא בפז.

בהמשך, נדבר על החשיבות של תזונה בריאה ותפריט מאוזן, ושמירה על משקל יעד, על פי עקומות מובנות, ומותאמות לגיל האישה, של BMI [משקל חלקי גובה בריבוע]. בהזדמנות זו , בה נמדוד גובה ומשקל , נוכל לזהות ירידה בגובה ,העלולה להצביע על דחיסת החוליות בעקבות אוסטיאופורוזיס.

מהן הבדיקות המומלצות לשמירה על בריאות שלמה?

רשימת שיעורי בית כוללת בדיקה גופנית מידי שנה, מדידת לחץ הדם, ביצוע בדיקות דם ושתן רוטיניות , ממוגרפיה מידי שנתיים, בצוע של צפיפות עצמות כנ"ל, ואולטרסאונד של האגן הקטן. אלה הן בדיקות בסיסיות, אך כמובן שלכל אישה נתפור את החליפה הייחודית שלה על פי נתוני התורשה, תרופות שהיא נוטלת, וההיסטוריה הרפואית שלה.

ישנן נשים שפוקדות מידי שנה את המרפאה ל'אובר-אל' שנתי, ובסיום הפגישה, מסמנות כבר ביומן את הפגישה הבאה בעוד שנה. ואכן, אישה שמכבדת את בריאותה, עושה חסד עם עצמה, עם משפחתה, ועם בוראה. פעמים רבות ישנה טענה על הרפואה הממסדית שאינה עסוקה דיה ברפואה מונעת, אך יש לדעת שהדלת פתוחה, והידע זמין, רק צריך לגשת 'מי שתרצה תבוא ותיטול'...