לפיד: הצעתי לבנט להקים ממשלת אחדות כשהוא הראשון ברוטציה

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד קורא להקים ממשלת הסכמה לאומית, כלשונו, שתמנע מנתניהו ממשלה עם "גזענים מטורפים".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ג בניסן תשפ"א

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד מוסר הערב (שני) הצהרה לקראת החלטת הנשיא על זהות המועמד שיקבל את המנדט להרכבת הממשלה.

"כל מי שראה היום את הופעתו חסרת האחריות של נתניהו, מבין שהוא לא יכול להמשיך. הוא הפך להיות מסוכן. לעצמו, למדינת ישראל ולשלטון החוק", אמר לפיד.

''אנחנו צריכים במקום זה להקים ממשלת הסכמה לאומית. פניתי לחברי נפתלי בנט כדי להקים איתו יחד ממשלה. ממשלה שתיפרס על פני כל המרחב הפוליטי. מפלגות ימין, מרכז ושמאל. ממשלה שתשקף את העובדה שאנחנו חיים פה יחד. אנחנו יודעים לגשר על הפערים. אנחנו לא שונאים אחד את השני''.

לפיד תקף את מפלגת הציונות הדתית: ''אנחנו נחושים להביא את השינוי שהבטחנו לאזרחי ישראל. למנוע ממשלה של נאשם בפלילים שנשען על גזענים מטורפים''.

הוא סיפר: "הצעתי לבנט שנקים יחד ממשלת אחדות והוא יהיה ראשון ברוטציה. זה מה שהמדינה זקוקה לו עכשיו. הישראלים צריכים לראות שהמנהיגים שלהם יודעים לשתף פעולה.

''אני קורא לכל המפלגות והמנהיגים שהבטיחו שינוי לאזרחי ישראל. נתניהו ינסה עכשיו בכל כוחו לפרק אתכם. הוא יחפש עריקים, הוא יחפש לפרק מפלגות. אל תתנו לו. אין לו ממשלה. אין לו רוב. הוא שבוי בידי הקיצוניים. זה משחק ארוך וינצח מי שיהיה נחוש מספיק, סבלני מספיק וממוקד מטרה. אנחנו לא מוותרים ולא נוותר לעולם, מעולם לא נוהלה מלחמה פוליטית צודקת יותר, וזה ייגמר רק כשננצח'', כך לפיד.

בחדשות 12 דווח כי שר הביטחון לשעבר ויו"ר מפלגת ימינה נפתלי בנט בוחן אפשרות להקים ממשלה בראשותו עם יאיר לפיד, גדעון סער, אביגדור ליברמן ובני גנץ, במטרה למנוע בחירות חמישיות בישראל.

במפלגת ימינה דורשים לקבל את הקול המכריע בממשלה, כך שתהיה זו ממשלת ימין-מרכז בהתאם לרצון הבחירות שהשתקף בתוצאות הבחירות.

בנט דורש מנגנון פריטטי ובנוסף סמכות להכריע, מעין קול נוסף, במידה שאין הסכמה על הנושאים שנמצאים במחלוקת.

במפלגת ימינה גם מתעקשים להשאיר בימין את התיקים הרגישים האידיאולוגיים כמו משרד המשפטים, משרד האוצר, המשרד לביטחון פנים ומשרד החינוך, בנוסף כמובן לתפקיד ראש ממשלה שאותו יקבל נפתלי בנט.

נשיא המדינה ראובן ריבלין אירח היום במשכנו את נציגי המפלגות שמסרו את המלצותיהם על המועמד המועדף עליהם לראשות הממשלה. נציגי "תקווה חדשה" של גדעון סער לא המליצו על אף אחד. גם נציגי הרשימה המשותפת לא הביעו תמיכה באחד המועמדים ולבנימין נתניהו צפוי להיות מספר הממליצים הרב ביותר.

נציגי תקווה חדשה, חברי הכנסת יפעת שאשא ביטון, זאב אלקין ויועז הנדל קראו לנשיא לזמן את נפתלי בנט ואת יאיר לפיד כדי להביא להקמת ממשלה. ריבלין סירב והסביר: "אתם מבקשים ממני דבר שאני רואה אותו כדבר שאסור שנשיא יתעסק איתו, אלא אם מדובר בחיבור של שני מחנות, שיכול להביא לחיבור בין המועמדים. אתם מבקשים שאתווך בין שני מועמדים שהם בצד אחד של השולחן, נגד מועמד אחר שהוא בצד אחר של השולחן".

בתוך כך, יו"ר מפלגת ש"ס שר הפנים אריה ויו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' נועדו הערב (שני) בביתו של דרעי בשכונת הר נוף בירושלים. כך דווח בישראל היום.

דרעי וסמוטריץ' החליטו לכרות ברית ביניהם ולא להצטרף לממשלה בהובלת ''ימינה'', אם נפתלי בנט יקבל את המנדט להרכבת הממשלה.

מוקדם יותר הגיעו נציגיו של סמוטריץ' לבית הנשיא והמליצו להטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה.

משלחת הציונות הדתית לבית הנשיא כללה את איתמר בן-גביר, מיכל וולדיגר ושמחה רוטמן. "אנחנו חושבים שלנתניהו ישנם הסיכויים הגדולים ביותר. אנחנו סבורים שיש ביכולתו להרכיב ממשלה, עובדים על זה כעת", אמרה וולדיגר.