היהודי האחרון באפגניסטן עולה לישראל

זבולון סימנטוב, היהודי האחרון שנותר באפגניסטן, החליט לעלות לישראל: "הצלחתי להגן על בית הכנסת בקאבול כמו אריה".

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשפ"א

היהודי האחרון באפגניסטן עולה לישראל-ערוץ 7
קאבול
צילום: אייסטוק

חג הפסח האחרון אותו חגג זבולון סימנטוב היהודי בן ה-61, היה ככל הנראה הפסח האחרון שיחגג בשנים הקרובות באפגניסטן.

על פי הידוע, סימנטוב הוא היהודי האחרון שנותר להתגורר בקאבול בירת אפגניסטן, וההחלטה לעלות לישראל התגבשה בליבו לאחר שהבין כי המלחמות בהן מעורב הטאליבן לא ייפסקו בקרוב והוא חשש מהמצב במדינה.

"אראה טלויזיה בישראל כדי להבין מה קורה באפגניסטן. היה לי מספיק זמן, ואני מתכנן לעזוב בחודשים הקרובים", אמר סימנטוב לרשת Arab News.

את החשש מפני האלימות המתמשכת הוא הביע גם בראיון לרדיו "אירופה החופשית" בשבוע שעבר כאשר אמר כי "אם הטאליבן יחזרו, הם הולכים לדחוק אותנו החוצה עם סטירת לחי".

למרות שהוא היהודי האחרון שנותר במדינה, סימנטוב שמר בקנאות לאורך כל השנים האחרונות על בית הכנסת בקאבול שהוקם בשנת 1966, למרות שכמעט ולא נעשה בו שימוש לאחר שכל הקהילה היהודית עזבה. "הצלחתי להגן על בית הכנסת בקאבול כמו אריה", אמר סימנטוב בראיון לרשת Arab News.

סימנטוב, סוחר תכשיטים ושטיחים, אמר גם כי לדעתו בתקופה הטובה ביותר עבור היהודים באפגניסטן היתה בתקופת במלוכה במדינה, שהסתיימה בשנת 1973. הקהילה היהודית באפגניסטן מנתה בשיאה 80 אלף בני אדם.

סימנטוב עצמו נולד בעיר הראט במערב אפגניסטן שהיתה מרכז החיים היהודיים במדינה, אך מאוחר יותר עבר להתגורר בבירה קאבול. בשנת 1992 הוא נמלט לטג'יקיסטן בעקבות המלחמות והאלימות, התחתן שם עם אשתו היהודיה, והשניים חזרו מאוחר יותר יחד לאפגניסטן.