מדאיג: "יש קשר בין החיסון של אסטרה-זניקה לקרישי הדם"

בכיר בסוכנות התרופות האירופית טוען: "ברור שיש קשר בין קרישי הדם לחיסון של אסטרה-זניקה. צריכים להבין מדוע זה קורה".

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשפ"א

מדאיג: "יש קשר בין החיסון של אסטרה-זניקה לקרישי הדם"-ערוץ 7
חיסונים
צילום: ISTOCK

למרות ההכחשות הקודמות והטענה כי אין קשר בין החיסון של אסטרה-זניקה לעשרות המקרים של קרישי דם באירופה, בכיר בסוכנות התרופות האירופית טוען כי נמצא קשר ברור בין החיסון לקרישי הדם.

מרקו קוואלרי, ראש מחלקת החיסונים בסוכנות התרופות האירופית, אמר לעיתון האיטלקי "איל מסג'ארו" כי "לפי דעתי, אנו יכולים לומר זאת כעת, ברור שיש קשר לחיסון. בקרב המחוסנים יש יותר מקרים של פקקת מוחית. בקרב צעירים יש יותר מקרים ממה שהיינו מצפים. עם זאת, אנו עדיין לא יודעים מה גורם לתגובה הזו. בשעות הקרובות נודיע שיש קשר, אבל אנו עדיין צריכים להבין איך זה קורה בדיוק".

קוואלרי הוסיף עוד כי סוכנות התרופות האירופית תבדוק כעת מהו בדיוק הקשר בין החיסון של אסטרה-זניקה לקרישי הדם והאם ניתן למנוע אותם בעתיד. "אנו מנסים לקבל תמונה מדוייקת של המתרחש, להגדיר בפירוט את התסמונת הזו בגלל החיסון", אמר קוואלרי.

דבריו של הבכיר בסוכנות התרופות האירופית עומדים בניגוד לדברים שאמרה מנכ"לית הסוכנות, אמר קוק, שטענה כי בדיקות שביצעה הסוכנות לא העלו קשר בין החיסון של אסטרה-זניקה לעשרות המקרים של קרישי דם שהתגלו בעולם, וכי היתרונות של החיסון עולים על הסיכונים שלו.

כזכור, מספר מדינות בעולם השעו את השימוש בחיסון של אסטרה-זניקה לאחר המקרים של קרישי הדם שגרמו למותם של עשרות בני אדם באירופה, אך מרבית המדינות המשיכו את השימוש בחיסון לאחר הודעת ההרגעה של סוכנות התרופות האירופית.