מי אמר שלידה טבעית ובית חולים לא הולכים ביחד?

הדאגה המרכזית של כולנו, הן ההורים והן הצוות הרפואי, היא שהלידה תעבור בשלום. ללידה בבית חולים יש יתרונות רבים, ושילוב נכון שלהם עם היתרונות של לידה ביתית יכולים ליצור אווירה חמה, מחבקת, בטוחה ותומכת לכל יולדת.

, כ"ד בניסן תשפ"א

מי אמר שלידה טבעית ובית חולים לא הולכים ביחד?-ערוץ 7
לידה טבעית. אילוסטרציה
צילום: shutterstock

חווית הלידה היא אחת החוויות המרגשות והאינטימיות שאנו חוות במהלך חיינו.

בשנים האחרונות עוד ועוד נשים שוקלות את האפשרות של לידה טבעית בבית מתוך הרצון לחוות את הרגע המרגש והחשוב במקום מוכר, כשהן מוקפות במשפחה אוהבת ותומכת, ולשחזר ככל הניתן את חווית הלידה כפי שהתרחשה בעבר, לפני שהועתקה אל בתי החולים.

אבל הרצון ללדת לידה טבעית לא מחייב ללדת בבית - בית החולים מציע לשלב בין האינטימיות של לידה טבעית לבין המקצועיות של בית החולים, ומעניק את האפשרות ללידה טבעית בבית החולים, אפשרות שמעניקה לך את החופש המוחלט של לידה טבעית, יחד עם כל הגב הרפואי הנחוץ במקרה הצורך.

היתרונות של לידת בית עם הביטחון של לידה בבית חולים

אין ספק שהיתרון הגדול של הבית הוא הנוחות והפרטיות. ללדת בבית בו את נמצאת יום יום משרה אווירת נוחות וביטחון, אך מהנוחות והפרטיות ניתן ליהנות גם בחדרי לידה המעוצבים באווירה ביתית ואינטימית. לרשות הנשים הבוחרות ללדת בלידה טבעית מעמיד כמעט כל בית חולים את חדר הלידה הטבעית המציע מקום בטוח וידידותי לחוויית הלידה.

אחד השיקולים המרכזיים בבחירה של לידה בבית הוא הרצון לעבור את החוויה האישית והמרגשת הזו בסביבה מוכרת, נעימה ותומכת. כדי שתרגישי הכי בנוח בחדר הלידה, בתי החולים מציעים סיורים מקדימים בחדר הלידה ובמחלקות היולדות, המועברים על-ידי מיילדות מחדר לידה. במהלך הסיורים יכולות היולדות ובני זוגן להכיר ולהתרשם מחדרי הלידה ומחלקת היולדות בבית החולים, להכיר את אנשי הצוות ולשמוע על אפשרויות הלידה השונות שמציע בית החולים.

שיקול נוסף בבחירה של לידה בבית חולים או בבית הוא המשקל הניתן להחלטות של היולדת ובני משפחתה באשר לשלבי הלידה השונים. בית החולים עוד לפני הלידה מאפשר ליולדות לבחור את השיטה בה תיערך מחלקת היולדות לקראת הלידה ולבחור בין ביות גמיש לבין ביות מלא. בנוסף, הצוות הרפואי של בית החולים עושה את מירב המאמצים להבטיח שהיולדת תיקח חלק פעיל בקבלת ההחלטות לגבי הטיפול בה, לפני הלידה, במהלכה ולאחריה, תוך התחייבות לבטיחותה ובטיחות תינוקה.

נשים רבות שוקלות ללדת בבית על מנת לעבור לידה טבעית ללא התערבות רפואית שלא לצורך. רבות מאותן נשים אינן מודעות לעובדה שניתן ללדת לידה טבעית גם בבית חולים המעניק את כל התנאים ללידה טבעית, כהכנה ללידה, במהלך הלידה ואחריה. בית החולים מאפשר לידה טבעית, ומעניק ליולדת את מקסימום הבחירה לגבי תהליך הלידה, כולל בניית תכנית לידה וקביעת סוג התמיכה והטיפול הרצוי והמתאים לך באופן אישי. מרכז לידה טבעית כולל חדרי לידה טבעית המעוצבים באווירה ביתית ומצוידים בג'קוזי, מוניטור עובר אלחוטי, שמנים ארומאטיים ובכל האביזרים הנחוצים לטיפול ותמיכה ביולדות בלידה טבעית. לנוחות המשפחה והיולדת הוצבו בחדרי לידה טבעית פינת ישיבה ומטבחון לארוחות קלות.

שיקול חשוב ביותר מתייחס דווקא לשלב שאחרי הלידה, בו האם מבקשת להיות כמה שיותר קרובה לתינוק. במחלקות היולדות של האם והתינוק לא נפרדים אחרי הלידה – ממש כמו בבית. במחלקת הביות המלא היולדת ותינוקה מתקבלים במחלקה יחדיו, ושוהים בה ביחד בכל שעות היממה עד לשחרור.

בשלב זה משתלבים היתרונות של בית החולים - במהלך שהותך במחלקת היולדות, צוות המחלקה יסייע לך בשלבי ההתאוששות, וכל הטיפולים והבדיקות, עבורך ועבור תינוקך, יתקיימו בהסכמתך ובנוכחותך, לצד מיטתך.

בנוסף, צוות המחלקה ידריך אותך ויקנה לך ידע ומיומנויות בטיפול בתינוקך, והכל בתשומת לב והדרכה אישית. תקבלי הדרכה כיצד לחתל, לטפל בטבור, לרחוץ את התינוק, להחזיקו בצורה בטוחה ולהשכיבו בעריסה על פי המלצות משרד הבריאות. צוות סיעודי מקצועי ומיומן ידריך וילווה אותך במהלך שהותך במחלקה במטרה להקנות לך ביטחון, ידע וניסיון, אשר יאפשרו לך לטפל בתינוקה בצורה יעילה ובטוחה בהמשך, בבית.

בטחון האם והילוד

בשורה התחתונה, הדאגה המרכזית של כולנו, הן ההורים והן הצוות הרפואי, היא שהלידה תעבור בשלום. ללידה בבית חולים יש יתרונות רבים, ושילוב נכון שלהם עם היתרונות של לידה ביתית יכולים ליצור אווירה חמה, מחבקת, בטוחה ותומכת לכל יולדת.