בצלאל סמוטריץ': "הימנעות מבחוץ? ישראבלוף, לא יהיה"

יו"ר מפלגת הציונות הדתית דוחה את הפתרון שהציעו מקורבי נתניהו: הקמת ממשלת מיעוט בהישענות על רע''מ ותמיכה מבחוץ של סמוטריץ'.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ד בניסן תשפ"א

בצלאל סמוטריץ': "הימנעות מבחוץ? ישראבלוף, לא יהיה"-ערוץ 7
בצלאל סמוטריץ'
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח''כ בצלאל סמוטריץ' דוחה את הפתרון שהגו גורמים בסביבת ראש הממשלה נתניהו.

לפי אותו פתרון, סמוטריץ' יצביע בעד הקמת הממשלה בכנסת שנשענת על אנשי רע"מ אך יוותר על כניסה לממשלה.

סמוטריץ' הגיב: ''מי שכופר בהיותה של ישראל מדינה יהודית ומסרב לכבד את המנון המדינה במשכן הכנסת לא אמור לכהן כחבר כנסת ובוודאי לא כשותף לשום ממשלה. גם לא בישראבלוף של 'הימנעות מבחוץ'. לא יהיה''.

מוקדם יותר התייחס ראש הממשלה נתניהו להרכבת הממשלה בחלק הסגור של ישיבת סיעת הליכוד, "המלאכה לא פשוטה אבל לא בלתי אפשרית. המטרה בהישג יד. אני מעריך שנוכל לעשות את זה", אמר נתניהו לשרים ולחברי הכנסת.

בחדשות 13 דווח הערב כי המפלגות החרדיות מנסות לסייע לנתניהו להקים ממשלת ימין. בשל כך, החרדים מתכננים לרתום את רבני מועצת גדולי התורה והאדמו"רים על מנת שיפנו לרבני הציונות הדתית - והם אלה שיפעילו לחץ על בצלאל סמוטריץ', כדי שייסוג מהתנגדותו להקים ממשלה בתמיכת רע"ם של מנסור עבאס.

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו יפגש עם יו"ר ימינה נפתלי בנט ביום חמישי בערב - בארבע עיניים, בעקבות המנדט שקיבל נתניהו להרכבת הממשלה.

מוקדם יותר התחייב ראש הממשלה בנימין נתניהו לעשות כל שביכולתו כדי להקים ממשלה, אחרי שקיבל את המנדט מהנשיא ראובן ריבלין.

כדי לעשות זאת, נתניהו אמר שהמפלגות נדרשות להפסיק להחרים שותפים פוטנציאליים. בחלק הסגור של ישיבת הסיעה הוא נשמע אופטימי ביחס לסיכוייו לגייס את מספר השותפים הנדרש. "המשימה הוטלה עליי בעקבות למעלה ממיליון מצביעי הליכוד שביססו את הליכוד כמפלגה הגדולה ביותר", פתח נתניהו.

"אעשה יחד אתכם כל מאמץ כדי להצדיק את בחירתם, להוציא את המדינה ממעגל הבחירות החוזרות והנשנות. לא ממשלת שיתוק, אלא ממשלת פעולה. כדי להקים אותה חייבים להפסיק עם חרמות ופסילות אישיות, אני רואה עצמי רואה ראש ממשלה של כולם", הוסיף.

יו"ר ימינה ושר הביטחון לשעבר נפתלי בנט מסר בצהריים הצהרה בעקבות החלטת הנשיא ריבלין להטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה.

בפתח דבריו אמר בנט: "במהלך הקמפיין סירבתי לשקר ונצמדתי לאמיתות שלנו, על אף שידעתי בזמן אמת שאנחנו נשלם - ומשלמים - מחיר אלקטורלי. ואני מסרב גם לשקר עכשיו. בכל הפעולות שלנו יש לנו מצפן אחד, חד וברור - מה שטוב לישראל''.

"ישראל צריכה שני דברים - ממשלה יציבה, ושהממשלה הזו תשקף את התפלגות הדעות בעם, כלומר נוטה ימינה. אפעל בכל כוחי למען ממשלה כזו".

''אני לא מכיר הרבה פוליטיקאים שעמדו מול האופציה הריאלית המיידית להיות ראש ממשלה ולא זינקו עליה. לי לא היתה דילמה. לא אוותר על ערכיי למען שום תפקיד'', אמר בנט.

"יש מי שחושבים שאוותר על עמדותיי כדי להקים ממשלה שנוטה שמאל. אני לא אוותר על האידיאולוגיה בעבור שום תפקיד שבעולם", הדגיש יו"ר ימינה. "יש כאלה שקוראים לעצמם ימין, שאין להם שום בעיה לגרור את מדינת ישראל לעוד מערכת בחירות נוראית, והכול בשם אידאלים נשגבים.

''בצד השני, יש אחרים שסבורים שבשם הרצון הטוב שלנו עלינו לגלות אחריות, להביא ליציבות, להקים ממשלה. הם חושבים שאני אוותר על עמדותיי הלאומיות כדי להקים ממשלה שמהותה שמאל שבראשה כביכול אעמוד. אלו ואלו טועים".

בנט התחייב: "בכל ממשלה שתקום, בלי קשר מי מרכיב אותה, אנחנו נוודא שהיא תייצג את כל האזרחים. ובאותה נשימה, אנחנו נעשה הכול ונהפוך כל אבן על מנת למנוע בחירות חמישיות".