ארקנסו אוסרת על ניתוחים לשינוי מין של קטינים

ארקנסו הפכה למדינה הראשונה בארה"ב שמוציאה מחוץ לחוק טיפולים וניתוחים לקביעת המגדר המיני של טרנסג'נדרים קטינים.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ה בניסן תשפ"א

ארקנסו אוסרת על ניתוחים לשינוי מין של קטינים-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

ברוב של 71 תומכים מול 24 מתנגדים בלבד, אישר בית המחוקקים במדינת ארקנסו הצעת חוק האוסרת על רופאים להעניק טיפולים רפואיים ולבצע ניתוחים שיסייעו לצעירים טרנסג'נדרים לקבוע את מגדרם המיני מתחת לגיל 18.

ההצבעה הגיעה לאחר שמושל ארקנסו, אסא האצ'ינסון, הטיל וטו על הצעת החוק שתמנע מרופאים לסייע לטרנסג'נדרים לקבוע את מגדרם המיני, וחברי בית המחוקקים של ארקנסו הצביעו בעד ביטול הוטו של המושל והעברת החוק.

הצעת החוק קובעת עוד כי רופאים לא יוכלו להעניק טיפולים מאשרי מגדר לצעירים מתחת לגיל 18, טיפולים הורמונליים, לספק להם חוסמי גיל ההתבגרות, לבצע ניתוחים שישנו את המראה החיצוני שלהם על מנת שיתאים למגדר המיני בו הם מעוניינים להיות, או להפנות אותם למקומות אחרים לטיפול שאמור לקבוע את מגדרם המיני.

מתנגדי ההצעה כבר הודיעו כי הם מתכוונים לפנות אל בית המשפט ולערער על ההחלטה עוד לפני כניסת החוק לתוקף בקיץ הקרוב.

צ'ייס סטרנגיו, סגן מנהל מחלקת "צדק טרנסג'נדרי" באיגוד האמריקאי לחירויות אזרחיות, יצא נגד ההחלטה להעביר את החוק ואמר כי "המחוקקים בארקנסו התעלמו מעשרות רופאים מקומיים ומומחים רפואיים לאומיים, כמו גם צעירים טרנסג'נדרים והוריהם. הצעת החוק הזו תגרור משפחות, רופאים ועסקים מחוץ למדינה ותעביר מסר נוראי וקורע לב לצעירים הטרנסג'נדרים שמביטים בה בפחד. טיפול המאשר מגדר הוא טיפול מציל חיים, ואיסור על טיפול זה יהיה בעל השלכות הרסניות ובמקרים מסוימים אף קטלני".

המושל האצ'ינסון הסביר מדוע החליט להטיל וטו על החקיקה, וכינה אותה "תוצר של מלחמת התרבות בארה"ב", ואף הוסיף כי היא "יוצרת סטנדרטים חדשים של של התערבות חקיקתית בקרב רופאים והורים כאשר הם עוסקים בכמה מהנושאים המורכבים והרגישים ביותר הקשורים לצעירים".