הערב: ישראל מתייחדת עם זכר הנספים בשואה

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה יתקיימו השנה בסימן ‭ 80"‬ שנה לראשית ההשמדה  ההמונית", וייפתחו בעצרת הממלכתית ביד ושם.

ערוץ 7 , כ"ה בניסן תשפ"א

הערב: ישראל מתייחדת עם זכר הנספים בשואה-ערוץ 7
טקס יום השואה ביד ושם. ארכיון
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

יום הזיכרון לשואה ולגבורה שיחל הערב (רביעי) יעמוד השנה בסימן "עד היהודי האחרון ‭ 80 -‬ שנה לראשית ההשמדה ההמונית".

בשעה ‭ 20:00‬תפתח העצרת הממלכתית בכיכר גטו ורשה ביד ושם בירושלים. במהלך העצרת יישאו דברים הנשיא ראובן ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו. את אבוקת הזיכרון יעלה מ"מ יו"ר הנהלת יד ושם, רונן פלוט.

שורדת השואה רוזה בלוך תישא את דבר נציג הניצולים. בעצרת ישתתפו הזמרים דוד ד'אור ומשי קלינשטיין וגם משמר כבוד של צה"ל מחטיבת הצנחנים. פרק תהילים יאמר הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו וקדיש יקריא הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף.

מחר בשעה 10:00 תישמע צפירת דומייה בת 2 דקות ולאחריה יחל טקס הנחת הזרים למרגלות האנדרטה למרד גטו ורשה. ב-11:00 ייערך טקס 'לכל איש יש שם' בו יוקראו שמות קורבנות השואה בידי הציבור באוהל יזכור ובמשכן הכנסת.

ב-13:00 ייערך טקס אזכרה מרכזי באוהל יזכור ובמשכן הכנסת וב-15:00 יתקיים מצעד החיים הוירטואלי.

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי פרסם את פקודת היום שלו לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

"המעמד גורם לנו לעצור את שגרת היום-יום, להקדיש מחשבה לַפֶּרק הכואב והאכזרי ביותר בהיסטוריה בכלל וזו של עמנו בִּפרט. הוא גם מזכיר לנו שאין לקבל דבר כמובן מאליו - לא את החיים בביטחון ולא את קיומה של מדינת ישראל - מדינה שהיא הגשמת חלום של דורות, מדינה בטוחה, המהווה בית לאומי לעם היהודי", כתב כוכבי.

הוא הוסיף, "את מחנות הריכוז החליפה חירות, את חומות הגטו החליפו גבולות מוגנים, את שפות הגלות החליפה הלשון העברית ואת כותנת האסיר החליפו מדי צה"ל. התגברנו, ניצחנו וזכינו בעצמאות, אך חלק בלתי נפרד מהניצחון טמון ביכולתנו להמשיך וְלִּזּכור".