צה"ל נפרד מהפלוגה המסייעת

שדרוג ליחידות החי"ר והשריון: הפלוגות המסייעות יעברו הסבה ויקבלו יכולות מתקדמות לחשיפת האויב ולתקיפתו.

תגיות: חי"ר צה"ל
ערוץ 7 , כ"ה בניסן תשפ"א

צה"ל נפרד מהפלוגה המסייעת-ערוץ 7
דן גולדפוס
צילום: דובר צה"ל

מהפכה בצה"ל: הצבא יסב את הפלוגות המסייעות בחי"ר ובשריון לפלוגות "חשיפת תקיפה", עם יכולות איסוף ותקיפה מתקדמות. כך מפרסם העיתון 'ישראל היום'.

ההסבה צפויה להסתיים בסוף השנה, ובמקביל משדרג צה"ל גם את חפ"ק המ"פ במטרה לאפשר סגירת מעגלי אש מהירה יותר. לצורך השינוי מתקיימת בימים האחרונים בבסיס צאלים השתלמות נרחבת בנושא, תחת הכותרת "חשיפת תקיפה".

היכולות המדוברות נוסו עד כה רק ביחידה הרב-ממדית, יחידה שהקים הרמטכ"ל כוכבי לפני כשנתיים ואשר משמשת מעבדת שטח לאמצעי לחימה חדישים ולטכניקות קרביות פורצות דרך. פלוגת "חשיפת תקיפה" ראשונה כבר הוקמה לפני כשמונה חודשים בחטיבת הצנחנים, בפיקודו של אלוף משנה יובל גז, והוכיחה את יתרונותיה בשדה הקרב.

קצין חי"ר וצנחנים ראשי, תת-אלוף דן גולדפוס, המוביל את ההשתלמות והשינוי סיפר, "זה לא עוד כנס, זו ממש השתנות. אנחנו משנים את הארגון שלנו ביכולת להביא את הקטלניות לקצה, במבנה ובארגון, והקצה יידע ליהנות מכל צה"ל".

לדבריו, "היחידות מקבלות יכולות לחשוף את האויב, להשמיד אותו ולדייק את התמרון. אחת הטענות בלבנון השנייה היתה שהמידע הקיים לא הגיע לשטח. עכשיו הכל זמין למפקדים בשטח, בתנאי שהם אומרים שזה תחום העניין שלהם".

במסגרת השינוי, עד סוף שנת 2021יוסבו כל הפלוגות המסייעות בצה"ל לפלוגות "חשיפת תקיפה", שתהיינה מורכבות מכמה צוותים. אחד מהצוותים ייקרא "צוות אנכי", ויהיה בעל יכולות הפעלת רחפנים מכל הסוגים, לרבות להקות רחפנים ורחפנים מתאבדים.

צוות נוסף בפלוגה החדשה יהיה "צוות אופקי", שהוא צוות איסוף חכם שנועד לבצע פעולות איסוף ייחודיות המאפשרות חשיפת האויב ותקיפתו באמצעות יכולות טכנולוגיות שחלקן מסווגות. צוות שלישי יהיה צוות מרגמות משודרג, שיפעיל גם את מרגמת ה"עוקץ פלדה" שנחשפה לאחרונה. מלבד הקמת פלוגת "חשיפת תקיפה", בצה"ל משנים את מבנה חפ"ק המ"פ במטרה להביא לסגירת מעגלי אש מהירה יותר. כך, במקום קשר בלבד, יהיה למ"פ לוחם מבצעים שאחראי לתמונת מצב כוחותינו, לוחם תקיפה שיהיה אחראי על מרבית אמצעי האש (מלבד מטוסי קרב וכלי טיס בלתי מאוישים), וכן לוחם שתפקידו יהיה עיסוק במודיעין.

לכל אלו מצטרף גם "צוות סופה" גדודי, ובו בעלי תפקידים שבאמצעותם יצמצם צה"ל את הביורוקרטיה להפעלת אש, כך שמג"ד יוכל, למשל, להורות על תקיפה באמצעות מטוסי קרב ללא הליך אישורים מסורבל. גם טווח הבטיחות, קרי: מרחק התקיפה מכוחותינו, צומצם משמעותית, וניתן יהיה לתקוף אויב הנמצא גם במרחק ‭ 250‬ מטרים מהם.

תא"ל גולדפוס הוסיף, "אנחנו רוצים להביא אפקטיביות מבצעית לשדה הקרב, כדי שנגיע להכרעה טקטית, כדי שהמג"ד יכריע את המשימה שקיבל בקצב גבוה. עלינו להיות רלוונטיים כי האויב השתנה, להביא לידי ביטוי את העוצמות שיש לנו, ובסוף לנצח".