מה הבעיה בחזון פרו-בנט של קרפל?

סמוטריץ' איש הגדודים שעושה את העבודה האפורה ומבין שאין אפשרות לתקן נקודה אחת אם לא טיפלת בכל המכלול.

הרב אהרון אגל-טל , כ"ה בניסן תשפ"א

מה הבעיה בחזון פרו-בנט של קרפל?-ערוץ 7
הרב אהרון אגל-טל
צילום: באדיבות המצולם

מוטי קרפל עושה לעצמו חיים קלים. הוא מסדר את אבני הבנין ללוגיקת פרו-נפתלי שהוא מקדם בסבלנות וסמוטריץ' לא מבין. פשוט לא מבין. וכך הוא משליך עליו את הטיעון המובן מאליו :"סמוטריץ' נשכב לנתניהו על הגדר ומתחיל להבין שהוא ישאר מחוץ לה". איזה ניסוח יפה.

אבל סמוטריץ' לא נשכב ל"נתניהו" על הגדר בכלל. הוא רק קורא פה ושם עיתונים ומתבונן במה שקורה ומבין שמרכז הכובד הלאומי נמצא בליכוד והליכוד החליט מסיבות כלשהן שמי שיעמוד בראשו הוא נתניהו.

היינו רגילים לחולשה מנהיגותית המתמוססת אל מול המנהיג הגדול וכעת אנחנו רואים שניים שמתפרקים ממנה. בנט מצד אחד וסמוטריץ' מצד שני אבל ההבדל בין שני מופעי העצמאות הללו גדול מאוד.

בעוד שבנט כלוחם יחידה מובחרת מוכן להגיע אל נקודת הקצה ולטפל בה במהלך שאינו מחובר בדוקא לצבא הגדול והמסורבל שמאחור, סמוטריץ' מבין שהוא חלק. הוא איש הגדודים שעושה את העבודה האפורה ומבין שאין אפשרות לתקן נקודה אחת אם לא טיפלת בכל המכלול.

נתניהו כבר מזמן לא אישיות פרטית, בין אם נאהב זאת ובין אם לאו. הוא כבר מזמן לא 'ביבי' שאפשר להשתעשע על חשבונו ולנהל מערכת יחסים אישית שגובה מחירים. הוא נעשה לאישיות המונית שמייצגת את המסורתיות הישראלית ואת החיבור אל מקורות הזהות שלנו. כאשר בנט אינו שולל ממשלה השואבת את כוחה מבליל דעות שמייצרים סדר יום חסר קוהרנטיות לאומית.

כאשר הוא יכול ללכת במהלך של תעתוע שבו הוא מדבר יהדות ויראת שמים, אבל תוך כדי דיבור להעניק כוח של ממש לאלה שעוינים אותה באופן מובהק. כאשר הוא מדבר 'ימניות' וערכים אבל מוכן לפרוץ דרך בפני עבאס בניגוד לכל דעות המומחים בנושא – הרי שהוא מייצר לנו מהלך דומה לשרון או לנתניהו עצמו שידע ללהטט בנו במשך שנים רבות כל כך,

יש סיבה של ממש לכך שבצלאל "לא ישן טוב בלילה" כתיאורו של קרפל, אבל לא בגלל שיאלץ לישון מחוץ לגדר, אלא כי אנשים כמו קרפל השתעבדו לתמונת עולם גאולית שיצרו והם אינם מבינים שהם שותפים בפריצת הגדרות כולן.