"דתי ביותר אך אינו קנאי": נחשף דו"ח השב"כ על הרב צבי יהודה הכהן קוק

התיק שהכין השב"כ בשנת 1952 על הרב צבי יהודה הכהן קוק רואה אור לראשונה. "אדם שקט ונעים הליכות. מגלה יחס סובלני לבלתי דתיים. ממשיך את הקו של אביו המנוח".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ"ה בניסן תשפ"א | עודכן: 16:31

"דתי ביותר אך אינו קנאי": נחשף דו"ח השב"כ על הרב צבי יהודה הכהן קוק-ערוץ 7
דו"ח השב"כ על הרב צבי יהודה
צילום: ארכיון המדינה

דו"ח שנכתב בשירות הביטחון הכללי בשנת 1952 ונחשף לאחרונה מתאר את קשריו ואופיו של הרב צבי יהודה הכהן קוק, בנו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק.

הרב קוק הבן מונה לראש ישיבת מרכז הרב לאחר פטירת ראש הישיבה הרב יעקב משה חרל"פ בסוף שנת 1951. דו"ח השב"כ נכתב בשבועות הראשונים של הרב קוק כראש הישיבה, ב-31 בינואר שנת 1952.

התיקים נחשפים כחלק ממחקר של ד"ר שי פררו, עמית מחקר באוניברסיטת חיפה ובמרכז תל חי לחקר דתות. בדו"ח נכתב כי הרב קוק "בזמנו היה מגלה אהדה לתנועת הפורשים, ובישיבתו היו רבים מחברי אצ"ל ולח"י. הוא חבר בלתי פעיל 'באחדות ישראל', חוץ מזה אינו חבר בשום תנועה אחרת".

על אופיו של הרב קוק נכתב: "הוא אדם שקט ונעים הליכות. הנו דתי ביותר אך אינו קנאי. הוא מגלה יחס טולרנטי (סובלני, י"ג) לבלתי דתיים ובזה הוא ממשיך את הקו של אביו המנוח".

"אך אם אצל אביו נבע הדבר מתוך הכרה עמוקה הרי אצלו זה נובע מתוך שטחיות מסוימת, שהיא תכונה מובהקת באופיו", הוסיפו בדו"ח השב"כ.

הרב צבי יהודה קוק בהנחת אבן הפינה לשילה. יושב מימינו ישראל אלדד
באדיבות משפחת בהרב וארכיון עפרה

על ניהול ישיבת מרכז הרב חשבו בשב"כ כי "את ישיבת 'מרכז הרב' מנהל למעשה גיסו, הרב רענן".

"בדעותיו מתנגד הרב י.צ. הכהן קוק לכל כפיה איזו שהיא, (מדינית, דתית, צבאית, וכו') מסיבה זו תמך ב'ליגה למניעת כפיה דתית' - אך דרש מיוזמיה להקים ליגה נגד כפיה בכלל", נכתב בדו"ח השב"כ.

בשיחה עם ערוץ 7 סיפר ד"ר פררו על הרקע לחשיפת המסמך - כחלק ממחקר שהוא עורך על מעקב גופי המדינה (והמדינה-שבדרך) אחר התנועה הכנענית כקבוצה חתרנית סביב השנים 1943-1953. "המסמך שעוסק ברב צבי יהודה נמצא תוך אחד מ-21 תיקים המתעדים את מעקב הש.ב. אחר התנועה הכנענית", סיפר.

"אני עורך בתקופה האחרונה מחקר המתמקד במעקב שניהלו גופי המדינה (והמדינה-שבדרך) אחר התנועה הכנענית כקבוצה חתרנית סביב השנים 1943-1953", הוסיף. "בהקשר זה נחשפו בפניי תיקי מעקב של שירות הידיעות של ההגנה ומשטרת ישראל, כמו גם מסמכים רלוונטיים בארכיון צה"ל ובמשרד המשפטים".

לדבריו, "תיקי השב"כ בהחלט מהווים את עיקר התיעוד בהקשר זה, וחשיפתם התאפשרה הודות לבקשה שהעברתי לשב"כ באמצעות ארכיון המדינה לפני למעלה משנה. התיקים הועלו לאתר ארכיון המדינה, והם בעצם תיקי השב"כ הראשונים שעברו חשיפה מלאה והועמדו בשלמותם לרשות הציבור".

"הופתעתי לגלות את שמו של הרב צבי יהודה במסמכים", אמר. "אך יש להבין כי הש.ב. לא התעניין בו אז כשלעצמו, אלא אך ורק בשל העובדה שהיה מנוי על 'אלף', מגזין התנועה הכנענית. דו"חות הש.ב. מכילים מסמכים דומים לגבי מגוון של אישים אחרים שנודע להם שהיו מנויים על 'אלף', או הגיעו לאחת מפגישות הכנענים, וכו'. כל דבר שכזה תויק ונשמר".

"ככל הנוגע לרב קוק, מדובר כאן על חודש-חודשיים לאחר שהחליף את הרב יעקב משה חרל"פ בראשות ישיבת מרכז הרב, שהייתה בעת ההיא קטנה עדיין. לא משהו שכשלעצמו הצדיק את תשומת הלב של הש.ב. באותה תקופה", כך ד"ר שי פררו, עמית מחקר באוניברסיטת חיפה ובמרכז תל חי לחקר דתות.

אין תיאור זמין לתמונה.

ישיבת מרכז הרב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90