טריפולי
טריפוליצילום: ISTOCK

נציגים של הארגון העולמי של יהודים יוצאי לוב פנו בימים האחרונים לאונסק"ו ולשגרירויות ארה"ב ואיטליה בטריפולי בבקשה להבטיח שבית הכנסת הגדול והעתיק בטריפולי 'דאר בישי' יישאר במתכונתו ההיסטורי ולא יוסב לשימושים אחרים.

זאת, לאחר שבימים האחרונים החלו להתבצע עבודות בניה מאסיביות במבנה.

בתמונות שהופצו מהמקום במהלך חג הפסח, נראה כי במבנה מתבצעות עבודות והחשש בקרב קהילת יוצאי לוב כי בכוונת השלטונות המקומיים להפוך את מבנה בית הכנסת המרשים לספריה או מסגד.

מי שפועל ללא ליאות בענין הוא דוד ג'רבי שעוד זוכר את בית הכנסת הממוקם בעיר העתיקה, מאז ילדותו. "אמנם אנחנו התפללנו בבית כנסת אחר, אבל אני זוכר שהייתי עובר לידו מדי שבוע", הוא צוטט ב'מקור ראשון'.

מאז שנת תשל"ז לא התקיימו תפילות כסדרן בבית הכנסת דאר־בישי.

ג'רבי, שנמלט עם משפחתו מלוב בהיותו בן 12 הצליח לשוב לשם לפני מספר שנים ואף לבקר בבית הכנסת הזה, למרות הסיכון שהיה כרוך בכך. לדבריו, השרידים הפיזיים של קהילת לוב העתיקה, שאף סבלה תחת המשטר הנאצי, הולכים ונעלמים מהמדינה.

"בתי העלמין בטריפולי ובבנגזי חוללו, מבנים של בתי כנסת נמלאו באשפה, הם רוצים למחוק את ההיסטוריה", הוא אומר.

רבים מיהודי לוב עלו ארצה עם קום המדינה. מי שנותרו, נמלטו בגלל פרעות ב־1967 בעקבות נצחון ישראל במלחמת ששת הימים, או לאחר עלייתו של קדאפי לשלטון שנתיים אחר כך. רבים ממי שנאלצו להימלט על נפשם הותירו רכוש רב מאחור.