'הפרטיזן האחרון' ו'התזמורת האדומה'

למרות שנת הקורונה שעברה עלינו והקשיים ביצירה, יוצאים הערב לא מעט סרטי דוקו חדשים על השואה בהקרנת בכורה. הנה הצצה לכמה מהם

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , כ"ה בניסן תשפ"א

'הפרטיזן האחרון' ו'התזמורת האדומה'-ערוץ 7
ליאוניד ברנשטיין, גיבור הסרט "ברנשטיין הפרטיזן האחרון
יח"צ - כאן תאגיד השידור הציבורי

הערב נציין את יום הזיכרון לשואה ולגבורה, וערוצי התקשורת השונים מציעים מגוון סרטי דוקו חדשים שמציגים פנים פחות מוכרת של התקופה. אספנו לכם מדגם מהם:

ברנשטיין - הפרטיזן האחרון

סרט דוקו-דרמה דובר רוסית המספר את סיפורו של ליאוניד ברנשטיין, גיבור מלחמה יהודי, החי בביתו הצנוע בקרית אתא. בעת הכנת הסרט הוא אדם כבד הליכה, שאיש משכניו אינו יודע כי הוא אחד מאחרוני המפקדים של גדודי הפרטיזנים במלחמת העולם השנייה, וגם האיש שאיתר את המתקן הסודי בו פיתחו הגרמנים את נשק יום הדין של היטלר - טילי V2.

דרך עיניו של הפרטיזן הותיק בן 97 נפרשת דוקו-דרמה מרהיבה ומרגשת, כשבווידויו האחרון מול המצלמה נפרשים סיפורי גבורה נועזים לצד המראות הרודפים אותו על ערש דווי : נשים וילדים הנשרפים לנגד עיניו, פרטיזנים שהיה עליו להוציא להורג, ושחרור אסירים יהודים שנדונו למוות. רגע לפני שיעצום את עיניו, הוא מתמודד עם ההחלטות שקיבל ומספר כיצד גילה לא רק את הנשק הסודי של היטלר, אלא את הכוחות הגלומים בו ואת היכולת לשמור על רוח האדם.

בסרט מספר ברנשטיין (שנפטר במהלך צילומי הסרט) למצלמה את סיפורו, והצופה מצטרף לזיכרונותיו של ברנשטיין באמצעות עלילה המגולמת על ידי שחקנים וכוללת שחזורים של קרבות היסטוריים.

- כאן 11 הערב, בשעה 21:15, הקרנת בכורה.

- במאי: רומן שומונוב. תסריטאי: סימון שכטר. מפיק אחראי: רונן מכליס בלזם. מפיקים: עמנואל שכטר, הילה גיא. מפיק שותף: ליאור ששון.

מתוך הסרט "ברנשטיין הפרטיזן האחרון"
יח"צ - כאן תאגיד השידור הציבורי

התזמורת האדומה

סרטו התיעודי המרתק ויוצא הדופן של קרל-לודוויג רטינגר בוחן מחדש את סיפורה של התזמורת האדומה, שהייתה רשת ההתנגדות החשובה ביותר לגרמניה הנאצית. הרשת, שחלק מחבריה היו יהודים, אספה מודיעין צבאי והעבירה את המידע לברית המועצות בשתי קבוצות שפעלו בבריסל ובפריז מצד אחד, ובברלין מצד שני, מבלי שהיו מודעות זו לזו. אחרי שהתגלו שידורי רדיו של הרשת, היטלר הורה לפתוח במצוד אחרי חבריה, ורק מעטים מהם שרדו את המצוד.

עם סיום מלחמת העולם השנייה, ובמהלך המלחמה הקרה, מורשת התזמורת האדומה קורקעה בין תעמולות המזרח והמערב. אלה מחבריה שהצליחו להימלט - ובראשם ליאופולד טרפר - נאסרו משך שנים ארוכות בברית המועצות ולא הורשו לחשוף את סיפורם. שני מותחני ריגול הופקו עליה בשנות ה-70 וה-80 של המאה הקודמת בגרמניה המזרחית וגרמניה המערבית - וכל אחד מהם סיפר באופן מוטה רק חלק מהסיפור.

השפה הקולנועית של "התזמורת האדומה" משלבת חומרים משני הסרטים המקוריים עם חומרי ארכיון רבים על מנת לספר את הסיפור המלא, בעזרת ראיונות עם מומחים, צאצאים ובני משפחה של חברי הרשת, שנמצאים כיום בגרמניה, בלגיה, צרפת, ארה"ב וישראל. התוצאה היא מסמך מרתק ומקיף, שמאיר זרקור על רשת ריגול חשובה, ובנוסף בוחן את כוחו של הקולנוע ליצור סיפור ולבסס אותו כעובדה היסטורית.

- בסלקום TV, זמין לצפייה.

- בימוי: קרל-לודוויג רטינגר.

התזמורת האדומה
באדיבות סלקום tv

عيش وملح לחם ומלח

סרט הפורס את סיפורה המרתק והמרגש של לילה ג'ברין, ניצולת שואה שהתאסלמה ושמרה בסוד במשך שנים את סיפור חייה. סיפור ייחודי של ניצולת שואה דוברת ערבית. גיבורת הסרט ילקה ברשצקי, בת למשפחה יהודית מיגוסלביה, נולדה במחנה ריכוז באושוויץ במלחמת העולם השנייה ובמשך 3 שנים הסתתרה במרתף.

היום ילקה בת 78 ניצולת שואה, בגיל 16 עלתה לארץ ובמהלך השנים הכירה את אחמד, פועל בניין מוסלמי. לימים התאסלמה ונישאה לו. עד היום שמרה את סיפורה בסוד. 70 שנה היא נשאה בתוכה סיפור אישי קשה מנשוא, עד שבדרך מקרה נחשף סודה לממסד ולבני משפחתה. לילה מעולם לא הסתירה את יהדותה, אלא את היותה ניצולת שואה.

עלילת חיים שקשה להאמין שאכן התקיימה, ודרך הסרט לילה תקבל את הזדמנות לספר ולשתף את סיפורה האישי.

- כאן 33 ובדיגיטל, הערב, בשעה 22:00, הקרנת בכורה

- במאית ומפיקה: ליזקה אסא | צלם: מוופק עודה | עורך: איימן מטר | חברת הפקה: אסא הפקות

לחם ומלח - גיבורת הסרט
יח"צ - כאן תאגיד השידור הציבורי

نذكر ولن ننسى לעולם לא נשכח

סרט תיעודי שבודק את הקשר של החברה הערבית, לשואה של העם היהודי. הסרט מסתכל בראייה רחבה על מה יודעים בחברה הערבית על השואה ומהי השואה עבור החברה הערבית.

בסרט פוגשים את יוסף חדאד, ערבי ישראל שהתגייס לצה"ל ונפצע קשה במהלך שירותו. בצבא הוא נחשף לראשונה לנושא השואה ומאז הוא החליט להקדיש את חייו ולשתף את הנושא בקרב החברה הערבית בארץ ובעולם, ככלי שיכול לקרב בין העמים. חדאד עורך אירוע של בלוגרים ואנשי תקשורת מהאיחוד האמירויות עם דור שני של שורדת שואה, שמספרת להם את הסיפור שלה ונושא השואה.

דמות נוספת בסרט הוא נזיר מג'לי שנסע ב- 2003 לסיור באושוויץ למען אותה מטרה – להשתמש בשואה ככלי להבנת הכאב של האחר

הסרט גם מציג את דבורה ויינשטיין – שורדת שואה שנפגשת עם הדור הצעיר בחברה הערבית – קבוצת צעירות מדליית אל כרמל, ששומעות את הסיפור שלה, אבל גם מספרות למה זה חשוב להן ללמוד ולהבין את השואה שקרתה לעם היהודי.

הסרט יחשוף סיפורים מרתקים ומרגשים של ערבים ומוסלמים שעזרו ליהודים בתקופת השואה ומפגשים מרגשים בין ניצולי שואה לבין סטודנטים ומורים מהחברה הערבית.

- כאן 33 ובדיגיטל, הערב, בשעה 21:30, הקרנת בכורה.

- במאי: ניסן כץ | עורך וצלם ראשי: איאד פאדל | אחראית תוכן והפקה: שורוק בדר