המזרחן ד"ר יחיאל שבי: "אחמד טיבי משתמש בדת לטובת שאיפותיו הפוליטיות"

המזרחן יחיאל שבי לא נבהל משותפות עם רע"מ. ''חלק מערביי ישראל רוצים להיות חלק אינטגרלי מהמדינה''.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ה בניסן תשפ"א

המזרחן ד"ר יחיאל שבי: "אחמד טיבי משתמש בדת לטובת שאיפותיו הפוליטיות"-ערוץ 7
ד"ר יחיאל שבי
צילום: אלעד גואטה

המזרחן ד"ר יחיאל שבי מתייחס לדבריו של חבר הכנסת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת שהתראיין לינון מגל ובן כספית ואמר "המוסלמים לא יכירו בכך שארץ ישראל שייכת לעם ישראל".

שבי קובע: "טיבי מעוות את כתבי הקוראן בגלל שהוא דואג לעצמו ולזכויות שלו. טיבי עושה פוליטיזציה של הדת ומכניסים את הפוליטיקה לדת ועושה שימוש בדת לטובת שאיפותיו הפוליטיות".

ד"ר שבי סיפר כי הפוסקים בקוראן מחזקים את דבריו של הרב שמואל אליהו שאמר כי המוסלמים מכירים בכך שארץ ישראל היא נחלתו של עם ישראל. ''כך לדוגמא הפסוק בקוראן 'והורשנו לעם המעונה את מזרח הארץ ומערבה אשר בירכנו את סביבותיה'. צריך להבין שכל המאבק שמדינת ישראל מתמודדת אל מול הפלסטינים נובע מהנקודה הזאת שלמעשה האסלם מציג את עצמו כתורה שבאה להחליף את היהדות וקשה למוסלמים להתמודד עם אמירות שמסכימות עם זכותו של עם ישראל ולהיות ריבון בארצו".

"כל שורש המאבק בין ישראל לפלסטינים לא נובע מבחינה לאומית אלא מסיבה דתית", מדגיש שבי, "טיבי לא מכיר בזכות היהודיים ומעוות את הכתובים למרות שהקוראן אומר במפורש את דבריו של הרב אליהו. הלאומניות של טיבי וחבריו השתלטה על התפיסה הדתית".

שבי מוסיף, "אחמד טיבי כשאר ערביי ארץ ישראל אומר למה כל העמים האסלאמיים האחרים במזרח התיכון מקבלים זכות למדינה ואנחנו לא? דהיינו, המאבק הפלסטיני הוא מאבק בשם האסלאם:
אנחנו נצא לג'יהאד ונהיה שהידים כדי לשמור על דאר אל אסלאם. זה מאבק דתי שכביכול נצבע בצבעים לאומיים פלסטינים על כיבוש וכדומה. כל זאת כאמור בזמן שהקוראן מכיר מפורשות בזכותו של עם ישראל על הארץ. היום שיח'ים , אימאמים ופוסקי הלכה רבים קוראים בגלוי שלא להיות צבועים ולהכיר בפסוקי הקוראן המכירים בזכותו של עם ישראל לנחלה בארצו ההיסטורית אל ארד אל מוקדסה או אל ארד אל מוברכה".

אזרחי ישראל צריכים לעשות הפרדה בין חברי הכנסת של הרשימה המשתפת לרע"מ?

"צריך להבדיל ולקבל את העובדה שכשם שיש מדיניות ערביות כמו האמירויות או סודן שמעדיפות ללכת עם ישראל כך יש גורמים בערבי ישראל שמעדיפים להיות קרובים לצלחת מאשר להתנגד למדינה. הם לא פתאום אוהבי ישראל וברור שמדובר באינטרסנטים אך מדינת ישראל צריכה לנצל את הזדמנות שחלק מערביי ישראל רוצים להיות חלק אינטגרלי מהמדינה וצריך להכניס אותם בצורה חכמה עם קווים אדומים והצבת תנאים כמו קבלה של סמלי המדינה ומנגד לתת זכויות ולאפשר פיתוח של המגזר הערבי עם דגש על הנגב, חינוך ומיגור הפשיעה במגזר הערבי".

להכניס את רע"מ בכל מחיר לקואליציה?

"לא בכל מחיר. צריך לראות איך אפשר לרתום את השינוי במגזר הערבי ולהגיע להידברות דווקא עם גורמים רדיקאליים כמו התנועה האסלאמית שמבינים כמו האמירויות שצריך לעשות שיתוף פעולה עם המדינה. אני לא יודע אם יש אפשר להקים ממשלת ימין עם רע"מ אבל הם בהחלט חלק מהפתרון''.

על צהלות השמחה על שחרור של המחבל רושדי אבו-מוך שרצח את החייל משה תמם אמר שבי, "צהלות שמחה ועצרת של שחרור רוצח חייל היו צריכים אם בכלל להתקיים במחשכים. לא הגיוני שיעשו עצרות כאלה בעיר שמקבלת תקציב ממדינת ישראל. בשום מקום אחר בעולם זה לא היה קורה. בושה".