אז איך מעשים טובים עוזרים לנו להיות טובים יותר?
אז איך מעשים טובים עוזרים לנו להיות טובים יותר? צילום: depositphotos

מיהו אדם טוב?

אדם שחי עם עצמו בשקט כל כך עמוק עד שבראש ובראשונה ישמח לעשות מעשים טובים עבור עצמו. ומתוך ההבנה של "מה עושה לי טוב", לא תהיה לו כל בעיה לעשות מעשים טובים גם עבור אחרים, מתוך אמפתיה נטולת יומרות לצרכי האדם.

אדם טוב לא חייב להיות אחד שמתנדב באפריקה או בוגר שנת שירות. זה יכול להיות כל מי שיש לו די רגישות, אדם שמחייך ומקשיב, נטול שיפוטיות, כזה שמתעניין בשכן בודד ומקדיש לו אפילו דקה בחדר המדרגות.

איך נעשה מעשים טובים בלב שלם?

ישנה נטייה רווחת לעשיית מעשים שנכנסים תחת הקטגורייה "טובים" להיעשות מכוונות שאינן טהורות, מן הסתם באופן לא מודע. איך קורה כזה דבר? לפניכם 2 דוגמאות מרכזיות:

1. תחושת שליחות (מושיע מול מושע) – מחשבה שמניעה אנשים רבים המגיעים למסגרות התנדבותיות או טיפוליות (מהצד המטפל) היא שהם יגיעו ויעזרו ל"מושע" לצאת מהמקום בו נמצא. להיות דון קישוט זו סכנה גדולה בעיקר עבור עצמנו.

גישה זו הינה בעייתית ביותר, מפני שמתן תחושה של "נעזר" ו"זקוק", עלולה פעמים רבות להרחיק את האדם מקבלת העזרה. אנשים בסך הכל רוצים שיקשיבו להם, שיחייכו אליהם, שיתעניינו בהם. מעשה טוב יכול להתחיל בלתת לאדם אחר את התחושה שהוא מעניין אותך. ואיך עושים את זה? רק כאשר הוא מעניין אותך באמת. כשאתה נמצא במקום בחיים בו אתה כל כך שבע מעצמך ואין לך כל דחף להתעסק בעצמך ולהיות מושיע, ובסך הכל הגעת במטרה להעשיר את עולמך מעולמו של האחר.

2. הקדוש המעונה – עשיית טוב, מתוך מקום לא טוב. כאשר אדם אחר מבקש ממך בקשה, פשוטה ככל שתהיה, שאינה תואמת את הרצונות והצרכים שלך, הקדוש המעונה ימלא אחר הבקשה אך יתמסכן על כך בליבו ויחמיץ פנים כלפי חוץ.

כך, לא רק שנתן תחושה רעה כלפי האדם לו עזר, אלא חמור מכך – ויתר על עצמו ושכח שכדי לעשות טוב עבור אחרים צריך קודם לעשות טוב לעצמי.

אז איך מעשים טובים עוזרים לנו להיות טובים יותר?

מעשים טובים מעניקים לנו תחושת סיפוק ושקט אשר יכולים להגיע רק אם פעלנו מכוונות טהורות. אם לדוגמה החמאנו לאדם, סתם כי רצינו שיידע זאת, וראינו איך המעשה שימח אותו – ככל הנראה שנעשה זאת שוב.

ההבנה שמעשה שעשינו עבור מישהו אחר, יכול לעשות טוב גם לנו, עוזרת לנו להמשיך במעשים טובים מתוך רגשי הקהילתיות והאמפתיה – וכאשר תחושות אלו מביאות לשקט פנימי, אנו באופן אוטומטי הופכים לטובים יותר.