שטפי דם במוח, פרקינסון ופסיכוזה: המחלות הקשות בעקבות הקורונה

מחקר חדש מגלה: שליש מחולי הקורונה מפתחים לאחר מכן מחלות נוירולוגיות ובעיות נפשיות קשות.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ה בניסן תשפ"א

שטפי דם במוח, פרקינסון ופסיכוזה: המחלות הקשות בעקבות הקורונה-ערוץ 7
אילוסטרציה
iStock

מחלת הקורונה לא רק גורמת לסבל רב לאלו שנדבקו בה, אלא גם גורמת למחלות נוירולוגיות ובעיות נפשיות ארוכות טווח.

מחקר חדש שביצעו חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד בבריטניה, שבחנו את התיעוד הרפואי האלקטרוני של חצי מיליון חולי קורונה מארה"ב, מצאו כי רבים מהם פיתחו לאחר מכן מחלות נוירולוגיות או סבלו מבעיות נפשיות קשות, בין היתר שטפי דם במוח, שבץ מוחי, פרקינסון, דמנציה, פסיכוזה, הפרעות במצב הרוח, דיכאון, חרדה ועוד.

התופעות התגברו עוד יותר בקרב החולים שאושפזו בבית החולים בעקבות מחלת הקורונה, והם היו בסיכון גבוה יותר לסבול מאחת המחלות הנוירולוגיות או הנפשיות.

לצורך המחקר השוו החוקרים בין חולי קורונה לחולים בשפעת ובמחלות זיהומיות אחרות, כאשר קבוצות החולים הותאמו לפי גיל, מין ומוצא אתני על מנת שתוצאות המחקר יהיו מדוייקות ככל האפשר. המחקר גילה כי חולי קורונה היו בסיכון גבוה יותר של 16 אחוזים לפתח מחלה נוירולוגית או בעיה נפשית מאשר אלו שחלו במחלות זיהומיות אחרות, וב-44 אחוזים גבוה יותר מחולי שפעת.

24 אחוזים מחולי הקורונה סבלו מדיכאון, חרדה, הפרעות במצב הרוח או מצב פסיכוזי, כאשר בקרב המאושפזים הנתון עלה ל-25 אחוזים, ו-28 אחוזים בקרב אלו שמצאו את עצמם בטיפול נמרץ.

המחקר החדש מצטרף למחקרים נוספים שגילו כי חולי קורונה נמצאים בסיכון גבוה לחלות במחלות נוירולוגיות או בעיות נפשיות. אחת ההשערות של החוקרים היא כי נגיף הקורונה חודר למוח וגורם לנזק ולקרישת דם, שעלולה להביא לשבץ מוחי.