מדריך המסעות לפולין משה חרמץ: לבקר באדמה הארורה כדי להתחבר לעצמנו

משה חרמץ, מדריך מסעות לפולין ומרצה ב'מגדל דוד': יש משהו בפולין שחבל לפספס אותו. גם כשיוצאים למסע צריך לעשות אותו נכון.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ו בניסן תשפ"א

משה חרמץ, מדריך ומלווה מסעות לפולין, מעביר הרצאות על שואה ותקומה במסגרת הפעילות של מוזיאון ''מגדל דוד'' בירושלים. מדובר בחמש הרצאות מקוונות העוסקות בציונות ובמלחמת העצמאות במבט ירושלמי, לרגל הימים הלאומיים: יום השואה, יום הזיכרון לחללי צה"ל, יום העצמאות ויום ירושלים.

באולפן ערוץ 7 סיפר חרמץ על חסרונם של המסעות לפולין בשנת הקורונה. "עד כמה זה חסר נדע רק עוד כמה שנים. יש ויכוח עמוק, אמיתי, ענייני, האם לצאת או לא. אני בתור מדריך הרבה שנים אומר שלא כולם צריכים לצאת. ויחד עם זאת כשאתה יוצא לפולין ועושה את זה נכון, יש כאן משהו שהמערכות בארץ לא יכולות לתת את אותו מענה. יש מסע ישראלי אבל אין ספק שיש משהו בפולין שחבל לפספס אותו".

למה אתה מתכוון כשאתה מדבר על מסע ''נכון'' בפולין? יש מסעות לא נכונים?

"זה אומר לעשות את זה ערכי וחינוכי בדרך הנכונה. כשאני הולך לאושוויץ, מקום שמיליון ומאה אלף איש נכנסו ולא יצאו משם, מתוכם מיליון יהודים, יש עוד מאה אלף אנשים שנכנסו ולא חזרו. אני באושוויץ הולך עם אבא שלי. אנשים שואלים אותי- 'מה איבדת שם?', אני הולך כל הזמן כשהדמות הזאת מלווה אותי. כשאתה לוקח דמות ומנסה עם הדמות הזאת ללכת... אנחנו לא יכולים להתחבר למיליון יהודים, זה מעבר למוח שלנו.. אנחנו מנסים דרך האנשים להתחבר לסיפור הגדול".

לעשות את זה נכון זה אומר לבקר גם במקומות כמו החצר בגור וציון קברו של רבי אלימלך מליז'נסק? זה חשוב?

"זה הכרחי. לאבא קובנר היה משפט 'אי אפשר להבין את מה שאבד אם לא מבינים את מה שהיה', ליד ושם לקח הרבה מאוד שנים להבין את המשפט הזה. מתי בפעם הראשונה נתנו ביטוי לעולם היהודי שהיה לפני המלחמה? בשנות ה-90 כשהקימו את בקעת הקהילות. במוזיאון החדש כשאתה נכנס אתה רואה את העולם היהודי".

מה דעתך על הביקורים ביד ושם שהפכו למקום חובה לכל מנהיג שמגיע לבקר?

"יד ושם זה מוזיאון ממלכתי. כל מנהיג מביאים אותו לשם בלי לשאול אותו אפילו, כדי להעביר לו את המסר למה זה כל-כך חשוב שתהיה מדינה. כדי שהשואה לא תחזור".