הנס של אסף: "לא היה לי ספק שאחזור לחיים"

אסף טורג'מן, לוחם יס"מ, נפצע אנושות בפיגוע בירושלים וכבר הוכרז כחלל. לערוץ 7 הוא מספר על תהליך השיקום הדרמטי במכון פוירשטיין שהחזיר אותו לחיים - וגם למשטרה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ז בניסן תשפ"א | עודכן: 11:27

אסף טורג'מן, לוחם יס"מ, נפצע בפיגוע בירושלים לפני חמש שנים. מצבו היה אנוש, שעות ארוכות התנדנד בין חיים למוות, עד שהרופאים הצילו את חייו.

אסף למד לחיות עם הקליע שנותר בראשו, גילה שהוא סובל מפוסט־טראומה קשה ולא מצליח למצוא שקט. תוכנית שיקום שעבר במכון פוירשטיין החזירה אותו למסלול החיים.

אסף התארח באולפן ערוץ 7 יחד עם הרב ד"ר רפי פוירשטיין, נשיא מכון פוירשטיין, ושיחזר את הפציעה הקשה: "הייתי לוחם ביס"מ ירושלים ביחידת האופנועים. כחלק מגל הטרור שפקד את כל הארץ ובעיקר את ירושלים ב-2016 הגבנו להמון אירועים. רצנו מאירוע של דקירה לירי.

"ב-8 במרץ מתחיל עוד יום שגרתי של עבודה. אנחנו מקבלים דיווח בקשר על פיגוע ירי במזרח ירושלים בצאלח א-דין. אני והשותף שלי נתי ביטון לא חושבים פעמיים ומתקדמים במהירות האפשרית כדי לנטרל את האיום ולמנוע פגיעה בחפים מפשע.

"אנחנו מבינים שהמחבל מסתתר ומתחילים בסריקות. תוך כדי הסריקות המחבל פותח באש לעברי. אני נפצע מכדור בראש וברגל. מאותו רגע החיים משתנים. בהתחלה אני מוכרז כמת, פוניתי לבית-חולים שם הצילו את החיים שלי. אחרי זמן של שיקום הבינו שיש גם פגיעה קוגניטיבית בנוסף לפיזית. וכך בנו לי תוכנית למידה מחדש".

באיזה מצב היית כשהגעת למכון פוירשטיין?

"אני לא כל-כך זוכר. זה לחיות עם טלפון שאומר לך לאן ללכת ומה לעשות. לעומת היום שאני עדיין נעזר בטלפון אבל המצב הוא אחרת לגמרי".

עברת שיקום דרמטי של המוח, מה התהליך שעושים במכון?

"לאחר שעושים את האבחון המקצועי, כל מטפל בתחומו, בונים תוכנית למידה לכל דבר. אם זה לימוד קריאה, הבנת הנשמע והבנת הנקרא. אם זה שיטות להתגבר על הזיכרון שלי. בזכות המכון הזה היום אני נמצא בהתנהלות עצמית. חזרתי לעבודה כשוטר ואני מתקדם שם די יפה. קיבלתי את הכלים להתמודד עם המגבלות ואני מתמודד איתן די טוב".

אסף טורג'מן
צילום: דוברות

הרב רפי פוירשטיין, אתם מעניקים חיים חדשים לפגועי ראש. איך מלמדים את המוח לחשוב מחדש?

הרב פוירשטיין: "זו בדיוק הכותרת של מה שאנחנו מנסים לעשות במכון. גולת הכותרת של המפעל היא אמונה בפוטנציאל אנושי. כשרוצים לבנות גשר מעל נהר מחפשים קודם כל אבן. זה מה שאנחנו עושים. אנחנו מאתרים את המקומות שבהם יש יכולות ואז בונים גשר על פני הפגיעה.

"אנחנו מקנים אסטרטגיות. מאתרים את היין של הבעיה. אנחנו מנסים להבין איך הוא עשה את מה שהוא עשה ואחרי שהמודעות מתפתחת אנחנו מותחים אותה לעוד מקומות שהם יותר פגועים. זוהי שיטה שעוסקת גם בפגועי ראש וגם באנשים עם מוגבלויות שונות וגם בתלמידים רגילים. המוח הוא גמיש, ואנחנו מלמדים את המוח לחשוב מחדש".

אסף, מתי היה הרגע שבו התחלת לזכור?

"עדיין יש לי את בעיית הזיכרון. יש הרבה דברים שאני לא זוכר מהעבר או מחיי היומיום. מצד שני יש לי הרבה פעמים ניצוצות קטנים שעולים מתמונה או מריח שמציפים לי את הזיכרון. למדתי איך לגרות את המוח כמה שאפשר כדי להצליח גם בזיכרון".

חזרת למשטרה אחרי הפיגוע. היו לך התלבטויות?

"לא היו לי התלבטויות. חזרתי די מהר למשטרה. אחרי פציעה אנושה חזרתי תוך שלושה וחצי חודשים על העבודה. לא היה לי ספק שאחזור לחיים האלה. יש לי ליווי של משרד הביטחון. הוא הפנה אותי למכון פוירשטיין.

"אני גם מקבל מערך תמיכה די גדול ממשטרת ישראל. אם זה להגמיש את העבודה כך שאוכל לעבוד בהתאם למגבלות. אם זה מערך של קצין מערך עזרה נפשית שמלווה אותי צמוד מאוד מיום הפציעה עד היום. היה לי המון רצון לחיות למרות הכל. אבל בלי כל המעטפת הזאת לא הייתי נמצא במקום שהייתי נמצא בו היום".

הרב פוירשטיין, אתם עוברים תהליכים ארוכים עם פגועים ראש, שלא תמיד רואים את הסוף. יש רגעים מרגשים?

"בתור רב חיתנתי אדם שנפגע פגיעה קשה מאוד בשירותו הצבאי והחלום שלו היה לעשות תואר אקדמאי ואף אחד לא הבין. ליווינו אותו עד הדוקטורט ובחופה שלו לא יכולתי להפסיק לבכות... אנחנו באיזשהו מקום תחנה אחרונה. אחרי שאנשים משתחררים מבית החולים אנחנו מתחילים את העבודה. האדם הוא ישות מדהימה''.

אסף, הפגיעה שלך היא ''שקופה'', לא רואים עליך את הפציעה. למה החלטת להיחשף?

"החשיבות שלי בחשיפה היא קודם כל להסביר לכולם שנכה זה משהו שהוא לכל החיים. אתה לא חייב להיות קטוע ידיים או על כיסא גלגלים כדי להיחשב נכה. אני רוצה להגביר את המודעות לכך שיש נכים שקופים. עם פוסט טראומה שחיים חיים לא פשוטים, עם הרבה לילות שהם ערים. אז לא לחפש למה מישהו נכה עוקף בתור... לא צריך להיראות נכה כדי להיות נכה".

מה החלום שלך?

אסף: "לשקם עוד את היכולות הקוגניטיביות שלי, להגיע ליכולת של למידה לתואר אקדמי. ולאט לאט להציב עוד יעדים. הייתי רוצה גם לרוץ במרתון ירושלים".

הרב פוירשטיין, כשאתה רואה את אסף יושב כאן ומחייך, מה עובר לך בראש?

"הסיפור של אסף זה סיפור של כוח רצון שמתגבר על פגיעה מהפגיעות הכי קשות שיש. יושב כאן אדם, הקים בית, יש לו תינוקות, חזר למשטרה, רהוט. הסיפור של אסף מרגש אותי והנכונות שלו להיחשף זה כדי שאלפי הצופים שלכם ידעו שיש תקווה. כולנו נכים, אני לא מקל ראש בנכות של אסף אבל זה סיפור גם לאנשים רגילים שלא מאמינים ביכולות שלהם. ואסף מוכיח - יש בשביל מה''.