הקורונה תיעלם, האנטישמיות תגבר: קרול נוריאל באולפן ערוץ 7

מנכ"לית הליגה נגד השמצה בישראל, בראיון לערוץ 7: "האנטישמיות עברה בשנה האחרונה לרשת, ומה שקורה ברשת לא נשאר ברשת. אנחנו חוששים מהיום שאחרי הקורונה".

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ו בניסן תשפ"א

קרול נוריאל, מנכ"לית הליגה נגד השמצה בישראל (ADL), מודאגת מהעלייה בהיקף האנטישמיות ברשת ומזהירה מגלישתה לאנטישמיות אלימה ברחוב.

"בשנת 2020 הרבה מאוד מהמתקפות האנטישמיות היו ברשת והן היו חמורות מאוד. אנחנו מדברים פה על החייאה של סטריאוטיפים עתיקי יומין כלפי יהודים. סטריאוטיפים שמאשימים יהודים בהפצת מגפת הקורונה, בגריפת רווח מהמגפה. אנחנו מדברים על הלך רוח מאוד שלילי כלפי יהודים".

אבל אם אפשר לפעול בדרכים של אכיפה ושיטור כאשר הפעולה היא ממשית, מה עושים נגד פעולות ברשת?

"מה שקורה ברשת לא נשאר ברשת בדרך כלל. יש למילים האלו הרבה השפעה וכארגון אנחנו מאמינים שמילים הופכות למעשים. היום שאחרי הקורונה במובן הזה שהעולם יחזור לשגרה עלול להיות עם יותר אירועים אנטישמיים בגלל התגברות הסנטימנט השלילי כלפי יהודים. ובגלל משבר כלכלי שההיסטוריה מלמדת אותנו שמשברים כאלה הם קטליזטור לתחושות אנטישמיות. לרשת יש אחראים, היא לא פועלת מטעם עצמה, אנחנו מצפים שהפלטפורמות יעשו יותר נגד הנושא של האנטישמיות ובכלל שיח שנאה ברשת.

''אנחנו יצאנו בקמפיין שבו קראנו לתאגידים להפסיק לפרסם במשך חודש בפייסבוק עד שפייסבוק יקבלו את המסר ששיח שנאה חייב להיפסק. פייסבוק הבינה אחרי חודשיים שהכחשת שואה זה שיח שנאה ושהם ימנעו מעתה הכחשת שואה בפייסבוק. אנחנו עכשיו לפני יום שואה ומבינים שכל הנרטיבים האלה שהמקור שלהם זה בשנאת יהודים. ולכן כאשר רוצים- אפשר".

אתם מדברים גם על תחושת הביטחון בקהילות?

"בהחלט. אחד המדדים החשובים ביותר בקביעת מצב של קהילה יהודית ברחבי העולם זה תחושת הביטחון שלה. אנחנו מצאנו בסקר שערכנו בתחילת 2021 בארה"ב שתחושת הביטחון של יהודי ארה"ב ירדה משמעותית בשנה האחרונה. 63% מדווחים שבחמש שנים האחרונות הם חוו או היו עדים לתקרית אנטישמית בסביבה שלהם. רוב היהודים מרגישים שארה"ב כיום פחות בטוחה מלפני 10 שנים".

ממשל טראמפ פעל נגד אנטישמיות?

"ממשל טראמפ פעל נגד אנטישמיות בהחלט. אבל היה גם הלך רוח שחיזק את רוח העליונות, הגזע הלבן. תנועה משמעותית שאחד היעדים שלה זה יהודים. זה לצד תקריות אנטישמיות חמורות מאוד הוריד את תחושת הביטחון".

האם הפריע לך שביידן הוציא הצהרה ליום השואה ודאג להדגיש את הפן האוניברסלי?

"אני רוצה להגיד שהתפיסה שלפיה אנטישמיות שהיא מקרה שנאה מאוד קיצוני יש לה אינטראקציה עם שנאות אחרות ברחבי העולם והיא חלק מתופעה יותר גדולה של שנאה. נכון - זה חלק מאוד קיצוני שהיה חלק מהטרגדיה הגדולה ביותר בתולדות האנושות. אנחנו צריכים להבין שאנחנו לא לבד בעניין הזה. ישנן שנאות רבות ברחבי העולם. ההבנה הזאת היא כלי משמעותי במאבק באנטישמיות. הדבר הזה מאפשר לייצר קואליציות של מיעוטים כמו בנושא הברית מילה באירופה שיצרה קואליציות של יהודים ומוסלמים. הדבר הזה מאפשר כוח חברתי הרבה יותר חיובי".