למצולמים אין כל קשר לידיעה
למצולמים אין כל קשר לידיעהצילום: פלאש 90

חיילים דתיים במחנה 80 קיבלו פקודה ממפקדיהם להשתתף בטקס יום השואה שיערך מחר (חמישי) חרף העובדה שבטקס יופיעו חיילות זמרות.

מדובר בכ-170 חיילים בני ישיבות מפלוגת 'דורס', עליהם פקדו המפקדים להשתתף בכל הטקס בשלמותו, גם בהופעת החיילות.

פקודת השירות המשותף עומדת לצד המפקדים, אך חלק מהחיילים מתכוונים לסרב פקודה בנושא.

"מחר טקס יום השואה ומכריחים אותנו לשמוע שירת נשים בהופעה של חיילות", אמר אחד החיילים מפלוגת 'דורס' בשיחה עם ערוץ 7. "מחייבים אותנו להישאר בטקס ואמרו לנו מקסימום להוריד את הראש אבל לא מאפשרים לצאת למי שרוצה".

לדברי החייל ששוחח עמנו, אם לא ימצא פתרון עד מחר יש חיילים שבכוונתם, כאמור, לצאת בשלב זה מהטקס ויהי מה. "אני יודע בוודאות שיש פה חיילים שמחר יפרו פקודה", אמר. "חבל שהולכים אתנו ככה ראש בראש. ההרגשה של כולם פה היא שעושים לנו דווקא".

יש לציין כי בפקודת השירות המשותף ישנה פקודה המחייבת חיילים להשתתף בטקס רשמי מעין זה וללא חריגים. לשכת הרבצ"ר מגבה את הפקודה ומסבירה: "ניתן לסמוך לכתחילה על מה שכתב בזמנו הרבצ"ר הנכנס הרב איל קרים שליט"א, שכאשר השומע מסיט את עיניו, מסיח את דעתו מן השירה ואינו מתכון להנות ממנה, אין בכך כל איסור".

מדובר צה"ל נמסר: "בהתאם לפקודת השירות המשותף, בטקסי יום הזיכרון לשואה ולגבורה ויום הזיכרון לחללי מערכות ישראל מחוייבת השתתפות כלל חיילי היחידה".

מארגון 'צו 1' גם נמסרה תגובה: "כבר התרענו לפני זמן רב על הבעיות שיש בפקודת השירות המשותף שנכתבה בעקבות לחץ על הרבנות הצבאית. אולי התעוררות החיילים בשטח ופנייה לרבני הישיבות והמכינות תשנה את המצב הבעייתי בו יש כפייה חילונית על חיילים דתיים. אנו דורשים לשנות את הפקודה הרעה שפוגעת באחדות המחנה".

לאחר הפרסום בערוץ 7 שונתה במעט מתכונת הטקס, ובמקום קטע שירה של שתי חיילות בוצע קטע שירה של חייל יחד עם חיילת. "האמת שבסוף נורא כיבדו", העיד אחד החיילים שהשתתף בטקס. "המב"סית נלחצה קצת, נראה לי מהתקשורת וכל הפרסום. היה רק שיר אחד ושרו אותו בן ובת ביחד ואחר כך שמו שירים דתיים של שולי רנד".