"הצרפתים שלחו את אחי למחנה מוות"

ניצול השואה ריצ'רד הירשהורן נשלח על ידי הוריו מגרמניה לצרפת, שם נפרד בפעם האחרונה גם מאחיו, "לא חושב על דברים יותר ביום השואה"

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ו בניסן תשפ"א

ניצול השואה ריצ'רד הירשהורן בן ה-90 נולד בגרמניה, וניצל בזכות תושייתם של הוריו שהצליחו לשלוח אותו לצרפת ובכך להציל את חייו.

הבוקר (חמישי) הוא מספר לערוץ 7 כי ההרהורים אודות השואה תופסים אותו בכל יום, ולאו דווקא ביום השואה, "אני לא חושב על דברים יותר ביום השואה מאשר יתר הימים".

"לא צריך גורם חיצוני. לפעמים זה בלילה במיטה, לפעמים באוטובוס", הוא מוסיף ומציין, "לנו יש מזל ויש לנו בינתיים 3 ילדים ושישה נכדים. היתה לנו האפשרות לתת להם את שמותם של אחי ואחותי שנספו בשואה"

"נולדתי בקלן שבגרמניה וההורים שלי הצליחו לשלוח אותי ואת אח שלי לצרפת", מספר ריצ'רד, "שם לא היינו יחד. הייתי בן כמעט 9 ואחרי כעשרה ימים, כבר הייתי במרסיי, קיבלנו טלגרם מאח שלי והוא מוסר לי ד"ש ונסיעה טובה. לא נפגשנו עוד. אחר כך למדתי שאחרי כמה ימים משטרת וישי, הצרפתים, עצרו את האח שלי ושלחו אותו למחנה מוות ושמה הוא נרצח".

הירשהורן מציין בחיוך כי תקופת הקורונה והסגרים שבאו בעקבותיה לא היו קשים מאוד עבורו, "הקורונה לא השפיעה עלינו. אני וזוגתי קיבלנו את החיסונים וילדים הגיעו לבקר והיה נחמד להיות ביחד ולנצל את את הזמן".

על לקח השואה הוא מוסיף, "החינוך לא מספיק, יש יותר מדי דיבורים ופחות מעשים. איך יכול להיות שאוכלוסייה שלמה בעולם ובמיוחד באירופה כמו גרמניה, צרפת ופולין ממשיכים עדין 'לשתות' יום יום את האנטישמיות? צריך לפעול שם יותר בעיקר במוסדות החינוך וזיכרון השואה של הדור הבא".