תביעה: השבר לא אובחן והצעיר הפך לנכה

צעיר חרדי תובע את קופת החולים בה הוא חבר לאחר שבעקבות פציעה במהלך משחק כדורגל הגיע לטיפול, אך השבר ממנו סבל לא אובחן

ערוץ 7 , כ"ו בניסן תשפ"א

תביעה: השבר לא אובחן והצעיר הפך לנכה-ערוץ 7
עו"ד דותן לינדנברג
צילום: יח"צ

צעיר חרדי כבן 19, שנפל במהלך משחק כדורגל ושבר את ידו השמאלית, תובע את קופת החולים בה הוא מטופל על כך שלא אבחנה את השבר.

לטענתו, כתוצאה מכך הוא נזקק לניתוח מורכב בשורש כף היד ונגרמה לו נכות לצמיתות בשיעור של 30 אחוזים.

את התביעה, על סך של כמיליון שקלים, הגיש הצעיר לבית משפט השלום באשדוד באמצעות עו"ד דותן לינדנברג.

מהתביעה עולה כי לפני כשנתיים בזמן ששיחק במגרש כדורגל ברח' שלמה המלך בקריית גת, נפגע בשורש כף ידו השמאלית. הוא ניסה ללא הצלחה לבלום את נפילתו על ידי סיבוב יד שמאל לאחור במטרה למנוע נפילה על הגב אך בעת הנחיתה על ידו חש כאב עז.

הצעיר פנה בדחיפות למרכז בריאות הילד בקופת החולים שלו וסיפר לרופא כיצד נפל. לאחר ביצוע צילומי רנטגן וקבלת הפענוח, הרופא קבע כי אין שבר ושלח את הצעיר הכאוב לדרכו ללא ביצוע בדיקה גופנית מקיפה.

כעבור 3 וחצי חודשים משלא חלפו כאביו, הוא פנה לרופאת משפחה בקופת החולים והופנה שוב לביצוע צילום רנטגן, הפעם של שורש כף יד שמאל. לאחר פיענוח הצילום התברר כי הצעיר סובל משבר עם תזוזה בשורש כף היד והופנה מיד לחדר המיון בביה"ח ברזילי. בביה"ח בוצע CT שאישש את האבחנה לשבר.

בעקבות כך רופאת המשפחה ציינה בתיקו הרפואי כי הצעיר התלונן על חבלה בפרק יד שמאל. לא זוהה שבר ולא גובס והכאבים לא חלפו. לאחר כמה חודשים בוצע צילום חוזר ובו נמצא שבר ללא איחוי. בעקבות הדמיית ה-CT קבע אורתופד כף יד כי יש צורך בניתוח לאיחוי השבר. הצעיר נותח לפני כשנה בבי"ח שערי צדק.

מומחה מטעם התביעה קבע בחוות דעתו כי תלונותיו של הצעיר היו צריכות לעורר "דגלים אדומים" אצל רופא סביר ששלח אותו לצילומי רנטגן לא נכונים. משום כך השבר לא אובחן מידית, אלא כעבור מספר חודשים. לכן נזקק הצעיר לניתוח מורכב וגדול ונותרה לו הגבלה קשה בתנועות שורש היד.

המומחה קבע כי הצעיר סובל מנכות לצמיתות בשיעור של 30 אחוזים בשל קשיון של שורש כף היד, הגבלות בתנועה וצלקת מכוערת ורגישה למגע מהמרפק ועד לשורש כף היד. המומחה הוסיף וקבע כי ישנה כאן רשלנות ברורה של הגורמים המטפלים בקופת חולים: עיכוב רב באבחנה, אבחנה שגויה, אי בדיקה גופנית ראויה וסבירה, אי הפניה לצילומים נכונים ואי הפניה להדמיה מתקדמת (MRI) במועד .

לטענת בא כוחו של הצעיר עו"ד לינדנברג, העוסק בתביעות בגיל רשלנות רפואית, קופת החולים אחראית למחדלים אשר הביאו לנזקיו כאשר לא אבחנה במועד את השבר. הרופא הראשון שבדק אותו התרשל בהתעלמו מהפרוטוקול המקובל לניהול כאבים בשורש כף היד. לטענתו מאז הטיפול ובעקבותיו נגרמה לצעיר נכות קשה בשורש כף היד והשתנו חייו ואיכותם ללא היכר. הוא סובל מכאבים, רגישות והגבלה בתנועות יד שמאל ומטופל בתרופות. בנוסף קיים סיכון ריאלי להחמרה עתידית במצבו.

הצעיר תובע בבית המשפט פיצוי של יותר ממיליון שקלים בעבור אובדן השתכרות, זכויות סוציאליות ופנסיה, עזרת צד ג', הוצאות רפואיות, כאב וסבל ועבור אובדן הנאות החיים.