ישראל כהן ודוד חכם עומדים בצפירה עצמי

העיתונאי החרדי ישראל כהן עמד היום (חמישי) בצפירה בת 2 הדקות לזכר קרבנות השואה ואמר מספר פרקי תהילים.

בשנת 2018 פרסם כהן טור דעה באתר 'מאקו', בו הסביר כי אמנם אין לפגוע ברגשות הציבור וללכת בזמן הצפירה במקומות ציבוריים, אך מנגד הבהיר מדוע בציבור החרדי ימי הזיכרון הלאומיים אינם מצוינים.

"בשבילנו, העמידה בצפירה היא הליכה בהלכות הגויים. לא כך צריך לזכור על פי התורה", הוא אמר אז.

בשנה שעברה תפסו אותו דקות הדומייה כשהוא הלך ברחוב, והוא עצר מלכת ועמד. השנה, לראשונה, עמד בצפירה גם כשהיה בחדר סגור.

בשיחה עם ערוץ 7 הסביר כהן כי בעקבות שנת הקורונה חל אצלו תהליך מסוים, שגרם לו לקום השנה ולעמוד בזמן הצפירה גם כשהוא נמצא, כאמור, במקום פרטי.

"הבוקר גם אמרתי משניות וגם עמדתי", הסביר. "אחרי שנה של קורונה, שכל אחד השמיץ אחד את השני, אלו את החרדים ואלו את השאר, אני חושב שבסופו של דבר אנחנו מדינה אחת ועם אחד".

"השואה פגעה בחילונים עם חרדים", הוסיף. "ביום הזיכרון לחללי צה"ל יש לא מעט חיילים חרדים, ולא דווקא מהשנים האחרונות, שמתו. אסור לזלזל ולפגוע ברגשות של אחרים. דווקא בגלל שנה של קורונה שהביאה את ההסתה, ראיתי איך מעלים על המוקד דווקא את הציבור החרדי ושלא בצדק. צריך להוריד את הלהבות".

לדבריו, "מותר להתווכח, אבל יש ימים שהם מעל הכל. אם היו שואלים אותי איך לציין והאם לציין בחודש ניסן את יום השואה - יכול להיות שמלכתחילה היה עדיף לבחור יום אחר או לציין את זה בצורה של משניות, קדיש ואמירת פרקי תהילים. אבל זה המצב במדינה ואנחנו צריכים לכבד אחד את השני. לכן, צריך לעמוד, ומצד שני אני מקפיד לזכור בדרך שלי באמירת פרקי תהילים".

דבריו המלאים של ישראל כהן משנת 2018:

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו