שרה צפתה באימה רוזי סורגת יום אחרי יום אחרי יום במשך שנים. היא מעולם לא הבינה מדוע הסריגה כה חשובה לאם ומדוע התעקשה ללמד את שרה כיצד לסרוג.

רק 10 שנים לאחר מות האם, שרה גילתה את המשמעות מאחורי ההתנהגות של אמא שלה. בזמן מלחמת העולם השניה כשרוזי התגוררה בגטו, היא הצליחה להציל את חייה וחיי בני משפחתה באמצעות סריגת פריטים שונים כגון שמיכות, סוודרים, צעיפים, גרביים ועוד ומכירתם לפולנים שגרו בסביבתם תמורת אוכל. רוזי למדה לסרוג דברים אפילו מעלים יבשים כשלא היה בסביבה צמר. כך היא קיימה את משפחתה במשך התקופה הקשה.

מנהלת מרכז הזהות תכלת בנתניה, אילנית קריין, שמעה את הסיפור האישי מחברתה שרה ונדהמה ממנו. היא החליטה לקחת אותו כפרוייקט ולהשתמש בו על מנת להנגיש את נושא השואה לילדים בגילאים הצעירים. המנחה במרכז הודיה ועקנין ובנות השירות הפיקו סרטון מרגש המספר את הסיפור ושמלווה את הפעילות של שלל מרכזי הזהות לקראת יום השואה. אל הסרטון צורף מערך פעילות אותו הכינו בשיתוף פעולה עם יהודית טרופ ושרון זרגרי ממרכזי לוד ומעלה אדומים.

מנכ"ל ארגון זהות ישראל בן פזי אמר: "יום השואה הוא יום מורכב במערכת החינוך ובכל שנה ישנה התלבטות עד כמה לחשוף את הילדים הצעירים לסיפורים הקשים ולמאורעות האפלים שעברו על העם היהודי. המערך הייחודי הזה מנגיש את המסרים החשובים של יום השואה גם להם בצורה שמתאימה לגיל הילדים ולהבנתם. הוא הותאם במיוחד לכיתות הנמוכות. הפעילות הזו מאפשרת לנו לספר סיפור ייחודי ולחבר את תלמידי היסודי למשמעות היום הזה. אני גאה במנהלי מרכזי הזהות ובבנות השירות שעבדו קשה ועשו עבודה נפלאה ובכלים שהיו נגישים להם הצליחו ליצור מערך מרשים כזה".

מנהל מרכז הזהות תכלת בנתניה אילנית קריין מספרת: "הסרט 'המנגינה של רוזי' נולד בעקבות ספר שכתבה חברתי, שרה בסון. אני זוכרת מספר פעמים שביקרתי את שרה , סבתא רוזי על הספה תמיד סורגת משהו. אף אחד מאיתנו לא ידע מה עומד מאחורי הסריגה שלא פסקה.

"אל הסיפור המרגש התוודענו רק לאחר מותה. יום אחד שרה נוקשת על דלתי ומגישה לי את הספר. 'זה סיפור החיים של אמא שלי. כל החיים רציתי לדעת מה קרה לאמא, מדוע חשובה לה הסריגה. היום אני מרגישה שסגרתי מעגל'. מאוד התרגשתי. הספר נגע לליבי. הרגשתי שזה בדיוק מה שחסר לי. סיפור שואה לילדים שמספר על הקושי אבל יותר על הגבורה, על התושיה של ילדה קטנה שלוקחת יוזמה ובכך מצילה מחרפת רעב את משפחתה ועוד משפחות רבות בגטו.

לסרט ישנו מסר גדול לדור שלנו ולדורות הבאים-גם בקשיים הכי גדולים אל לנו לאבד תקווה. לילדים יש כוחות אדירים. סבתא רוזי עלתה לארץ ישראל ומעשי החסד שלה לא פסקו- את הכישרון שהציל אותה בשואה היא ניתבה לנתינה. סוודרים לחיילים, צעיפים לנזקקים ועוד", תיארה קריין.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו