אלימות קשה נגד יהודי ג'רבה שבתוניסיה

ילד בן 10 ואשה מנשות הקהילה הותקפו קשות עד כדי סכנת חיים וניצלו הודות לתושיית עוברים ושבים, במשטרת האי הגיבו בביטול

מיכל לוי , כ"ו בניסן תשפ"א

אלימות קשה נגד יהודי ג'רבה שבתוניסיה-ערוץ 7
Jerba
צילום: איסטוק

דאגה בעולם היהודי בעקבות ההתנכלויות הקשות ליהודי הקהילה מהעתיקות בעולם בג'רבה שבתוניסיה.

לפני ימים אחדים הותקף נער כבן עשר והוכה קשות. ימים קודם לכם הותקפה אישה כבת עשרים ושלוש מנשות הקהילה. אלמונים החלו לחנוק אותה ורק הודות לתושייתם של עוברים ושבים חייה ניצלו. כוחות המשטרה שהוזעקו למקום הגיבו בביטול כשהם מייחסים את המקרים הללו ל'ניסיון שוד'.

בכירים בקהילה היהודית מעידים כי מזה כמה חודשים 'אנו חשים באווירה שונה ויש פחד ברחובות'.

האווירה הזו מתבטאת גם בהתנכלות מכוונת לנהגים היהודים ברחבי השכונה. מעכבים אותם ומתייחסים בזלזול מופגן לתלונות המוגשות.

ב'ועידת רבני אירופה' עוקבים בחרדה אחר ההתנכלויות הקשות נגד אנשי הקהילה היהודית ומוטרדים מאוד מאדישות המשטרה ושלטונות תוניסיה. נשיא הועידה הרב פנחס גולדשמידט אמר כי 'ממשלת תוניסיה היא הערבה לשלומם וביטחונם של יהודי המדינה. 'אנו דורשים מהשלטונות לתגבר את האבטחה סביב אנשי הקהילה היהודית ומוסדותיה ולהבטיח את שלומם וביטחונם'.

כזכור, לפני כשלושה חודשים לאחר הפרסום הבינלאומי על דאגה בעולם היהודי בעקבות דברי נשיא טוניסיה קייס סייד בגנות יהודי ארצו, שוחח הנשיא סייד עם הרב הראשי של ג'רבה, הרב חיים ביתן, והתנצל בפניו על הדברים הקשים שהטיח בקהילה היהודית בארצו.

בהודעה שפרסם כתב סייד כי: "נשיא הרפובליקה הבהיר בשיחת טלפון עם הרב הראשי, חיים ביטן, כי יהודי תוניסיה הם אזרחים הנהנים מהטיפול וההגנה של המדינה התוניסאית כמו כל האזרחים האחרים. זכות זו, אינה ניתנת לערעור".

יום קודם לכן בסיור שערך נשיא טוניסיה החדש קייס סייד, האשים סייד בפני ההמון בשכונת מגוריו 'מנהילה' בבירה תוניס את היהודים בפומבי באחריות לחוסר היציבות במדינה. בעיר התקיימו הפגנות אלימות נגד הממשלה עקב המצב הכלכלי שלוו במעשי ביזה.