'המבשר': תנו לחגוג את ל"ג בעומר

מאמר מערכת בעיתון 'המבשר' מאשים את השלטון בחוסר רגישות כלפי ההילולא ומבקש לא לסגל איפה ואיפה בין טקסים ממלכתיים למעמדים רוחניים

תגיות: ל"ג בעומר
מיכל לוי , כ"ו בניסן תשפ"א

'המבשר': תנו לחגוג את ל"ג בעומר-ערוץ 7
ל"ג בעומר במירון
צילום: עדי גפן/TPS

על רקע הכוונה להגביל את העליה למירון בהילולת ל"ג בעומר גם השנה, מאמר מערכת בעיתון 'המבשר' מאשים את השלטון בחוסר רגישות מופגן כלפי ההילולא ומבקש לא לנהוג איפה ואיפה בין טקסים ממלכתיים למעמדים רוחניים.

"טעמו המריר של ל"ג בעומר דאשתקד, עת ננעלו שערי הציון הקדוש וחצרותיו, עוד בפיהם של יהודי ל"ג בעומר במירון, והנה יש מי שששים לחזור על כך גם השנה, לאחר שבחסדי ה' ובחמלתו עלינו מוגרה מכת הקורונה וזכינו ב"ה לחיסון המתמודד בגבורה עם הנגיף על כל מוטציותיו".

"ניחא אשתקד", הסביר מאמר המערכת, "כשאימתו של הנגיף הטילה חתה ואף הפילה חללים, רחמנא ליצלן, לא היתה ברירה. רבבות חוגגי מירון בכל שנה ושנה ויתרו על עלייתם לעלות ולהראות אל פני האדון בהר ה' אשר במירון. באותה שעה היתה סכנה לא פשוטה בהצטופפותם של יהודים רבים, אלפים ורבבות, בתוך מתחם אחד.

"לא אחת ולא שתים מתוצאות דחיסות־קהל זכורות שלא לטובה. ואכן בל"ג בעומר לא נותרה ברירה. השנה, בחסדי ה' יתברך, מצב הדברים שונה לחלוטין, מן הקצה אל הקצה. רוב רובו של הציבור הוא בעל תו ירוק, או בשל החלמה מקורונה, או בעקבות שתי מנות חיסון או לאחר בדיקה סרולוגית מוסמכת שמוודאת כי קיימים נוגדנים בכמות מספקת".

לדבריו, בשל החיסונים, "אין כל סיבה להצר את רגליהם של עולי מירון ולדחוק את קיומם הסדיר של אירועי ההילולא בל"ג בעומר, אירועים המתקיימות מאות בשנים, ועד עצם היום הזה מרכזים סביבם מדי שנה בשנה רבבות יהודים, מכל העדות והחוגים, השמחים בשמחת התנא האלקי רבי שמעון בר יוחאי.

"אין כל טעם או עילה להגביל שרירותית את השתתפות יהודים בהדלקה לסך של אלף בלבד! אין כל הצדקה להפעיל מגבלות כשאין בכך צורך או ענין בריאותי. היהדות החרדית ידעה כשהשעה היתה צריכה לכך, להמנע מלעלות בהר מירון ונגוע בקצהו. על אף הכאב והצער שאפף את יהודי מירון של ל"ג בעומר בשנה שעברה, הם התגברו על כך ושלמו מחיר כבד ולא הגיעו להילולא".

לדברי כותב המאמר, "השלטונות, נעדרי הרגש להילולא, אין להם כל מניעה לבטל או לצמצם את האירועים. בשונה מכך, לשם דוגמה, הוצעו אתמול הוראות שעה ליום הזכרון, שתאפשר כניסתם של בני משפחות, גם אם אינם בעלי תו ירוק.

"הם בוחנים את הדברים לפי החשיבות אותה הם מייחסים לעניין, ולא לפי המציאות והנתונים. הדרישה העולה כעת אחת היא: לא לנהוג באיפה ואיפה. לתת לציבור החרדי לחגוג את ל"ג בעומר במירון ללא כל הגבלות, בעוז ותעצומות, בשמחה ובטוב לבב".