בחירה לדורות

ההכרעה של בנט בשאלת הרכבת הממשלה הנוכחית היא גם שאלת עתידו הפוליטי: האם ינסה לקחת את כל הקופה היום ויסכן את עתידו, או שימשיך להשקיע בפלטפורמה פוליטית יציבה שתניב לו הצלחות בהמשך. אחרי יותר מעשור, פרידה מהעיתון 'בשבע' ומהקוראים

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ו בניסן תשפ"א

בחירה לדורות-ערוץ 7
שני הצדדים לא ששים למערכת בחירות חמישית. נתניהו ובנט
צילום: מארק ישראל סלם, פול, פלאש 90

אל תקנאו ביו"ר ימינה נפתלי בנט. האיש שמחזיק בידיו, נכון לעכשיו, את המפתחות להקמת הממשלה הבאה נמצא לכאורה בדיוק במקום שאליו כיוון. עם זאת, כשהוא נמצא בנקודה הזאת בסיטואציה הנוכחית, כממשיל הממשלות בין אם מדובר בממשלת ימין או בממשלה עם המרכז והשמאל, הדילמות שלו רק הולכות וגדלות.

בנט צריך לקבל עכשיו החלטה קשה. זו החלטה שיכולה לעשות את ההבדל בין לתקוע יתד במערכת הפוליטית כמפלגת ימינה או להזדקק שוב לחסדי הציבור ואולי להיחלש.

בימינה יודעים שהתסריט הכי פחות טוב מבחינתם הוא הליכה למערכת בחירות חמישית. הסקרים אומנם טובים למפלגה כרגע, אך ראשיה מבינים שאי אפשר להסתמך על המצב הזה. לכן מעדיפים בשלב הנוכחי, מהרגע שהמנדט הועבר לבנימין נתניהו, לשלב איתו כוחות ולחתור לממשלת ימין מלאה. נתניהו מוכן להבטיח לבנט כל מה שיבקש. רוטציה? על פי גורמים בכירים בליכוד נתניהו מסכים לרוטציה בשלב הנוכחי אם הוא ראשון ובנט שני. תיקים בכירים? נתניהו מסכים לתת לבנט פחות או יותר את כל מה שהוא דורש.

אבל יש שתי בעיות בתסריט הזה. הראשונה היא שלא בטוח שכל השותפות הקואליציוניות מסכימות לו. השנייה היא שבינתיים כל זה מתכנס ל־59 מנדטים ויזדקק להישענות על מפלגת רע"מ, אם בכלל תסכים לכך.

בנט יודע שבממשלת ימין הוא יהיה גורם מאוד משמעותי, אולי הכי משמעותי אחרי נתניהו. לדעתו גם יש היתכנות להביא עריקים באופן כזה או אחר כדי שישלימו את המכסה ל־61, אך זה תהליך סבוך שסיכוייו נמוכים.

גורמים בימינה אומרים לנו השבוע שיעשו את כל המאמצים להקים ממשלת ימין עם נתניהו. הם מדגישים שדבר כזה – נכון לזמן כתיבת שורות אלה - יכול לקרות מבחינה מספרית רק בתמיכה של מפלגת רע"מ מבחוץ. לכך, כידוע, יש התנגדות מוחלטת במפלגת הציונות הדתית. שם גם לא ממש יאהבו מהלך שבו בנט יקבל את ראשות הממשלה ברוטציה.

אחת השאלות המרכזיות שצריכה לעמוד בפני יו"ר ימינה היא מה שאיפותיו לעתיד. האם הוא רוצה לשמר את הפורמט של המפלגה אחרי שבעמל רב הצליח לזכות בשבעה מנדטים, או שהוא רוצה בחבירה המדוברת לליכוד כדי להשפיע מתוך מפלגת השלטון. ישנה גם אפשרות ללכת להרפתקאות עם המרכז־שמאל, שעלולות לגרום לבנט מעט תועלת בטווח הקצר וייתכן שנזק בלתי הפיך בטווח הארוך. אני שומע מגורמים בימינה שההצעה שדובר בה בעבר, להיכנס ולהפוך לחלק מהליכוד, אינה רלוונטית מבחינתם, השאלה היא מה ילד יום.

בנט צריך להתגייס עכשיו ולנסות לעזור לנתניהו לרבע את המעגל. מי שצריך להצטרף לעשייה הזאת הוא גם בצלאל סמוטריץ'. על הדו־קרב המתוקשר בין השניים והדם הרע שזורם בין שתי המפלגות מאז תחילת מערכת הבחירות ועד עצם היום הזה כתבתי כאן אינספור פעמים. זה מיותר, זה מפלג, כל הצדדים אשמים. האמירות הפחות מכובדות של בנט על סמוטריץ' וההתבטאויות ההפוכות מצידו של יו"ר מפלגת הציונות הדתית על יו"ר ימינה ייזכרו בספר דברי הימים של הפוליטיקה הציונית־דתית כמהלך שאין בו מנצחים אלא רק מפסידים.

בואו פשוט תסתכלו על המצב: נניח שבנט יסכים בלית ברירה לממשלת ימין שנשענת על הימנעות של רע"מ וזו תהיה ממשלת מיעוט של 59 חברי כנסת שאחר כך תצליח לצרף עוד כוחות. סמוטריץ' כמובן לא יסכים למהלך כזה. ואז מה? יאשים בנט את סמוטריץ' בכך שהוא מנע את הקמת הממשלה. נניח שלבנט יש דרישות שסמוטריץ' לא מוכן לשמוע עליהן וימינה לא מעוניינת להתפשר עליהן, כמו למשל תיק הדתות. אז יאשים סמוטריץ' את בנט בכך שמנע את הקמת הממשלה.

שמעתי לא אחת מגורמים בשתי המפלגות האלה משפטים על עמדות פתיחה משמעותיות אבל גם שפוליטיקה היא אומנות האפשר. בינתיים נראה שמבחינת שני הצדדים כל אחד מחפש את חוסר האפשר של השני. לציבור זה בוודאי לא מועיל. לדעתי גם לא לפוליטיקאים עצמם או למפלגותיהם.

אגב, בסוף יכול להיות שנתניהו עצמו יהיה זה שיפתור את הפלונטר וישלוף שפן מהכובע. אין להוריד את האפשרות הזאת מסדר היום כי נתניהו ידע להפתיע בעבר. מעניין מה יטענו אז בימינה ובמפלגת הציונות הדתית זו נגד זו. אל תדאגו, הם ימצאו מה לטעון.

בציונות הדתית צריכים לזכור שאם בנט בפנים כל הלחץ יעבור אליהם להסכים לממשלה בהימנעות של רע"מ. כרגע הם לא מוכנים אפילו לשמוע על כך. מצד שני, נתניהו עוד לא התחיל ללחוץ בכיוון כמו שהוא פועל כשהזמן אוזל.

עלול להגיע רגע שמפלגת הציונות הדתית תצטרך לעמוד בפני השאלה האם הקמת ממשלת ימין שתוכל להתחזק אולי בהמשך מצדיקה מחיר של הימנעות חד־פעמית של רע"מ. בשלב הזה גם המפלגות החרדיות ילחצו לא רק פוליטית אלא גם דרך ההנהגה הרוחנית והרבנית. אלה הרגעים שכולם יצטרכו לקבל החלטות קשות. לא יהיה מופרך לומר שהסבירות להקמת ממשלת ימין בראשות נתניהו קיימת וייתכן מאוד שברגע האמת לשם יתנקז הכול.

עד הרגע האחרון

לצד כל התרחישים שהבאנו כאן לא הקיץ הקץ על שניים נוספים: ממשלה שיובילו ימינה, תקווה חדשה ויש עתיד (כנראה בנט יעמוד בראשה) והליכה לבחירות. לאפשרות האחרונה כל השחקנים הפוליטיים פוזלים וימשיכו לפזול, גם לאורך תקופת המנדט שניתן לנתניהו וגם אם יועבר למישהו אחר או לכנסת.

האפשרות הראשונה היא סיפור בפני עצמו. כיצד מתכנסות ימינה ותקווה חדשה יחד עם העבודה ומרצ? במיוחד לאור הדרישה של שתי מפלגות הימין שהאוריינטציה של הממשלה תהיה ימנית? כמה זמן יכול להחזיק גוש כזה? יאיר לפיד שמוכן להתגמש ומתגלה כמבוגר האחראי של המחנה הזה יידרש לפשר בין הצדדים על בסיס יומיומי. להערכתי, התפקיד הזה לא ממש מדבר אליו. ממשלה כזאת לא תאריך ימים ועלולה לגרום לעומד בראשה, קרי בנט, לקבל תהילה קצרה ולהיפגע קשות אחרי קריסת הגוש.

צריך לזכור, אנחנו בשבוע הראשון של קבלת המנדט. המשא ומתן החל על אש נמוכה. יש עוד שלושה שבועות ויותר. כולם ישחקו את המשחק וייתכן מאוד שימשכו אותנו עד לרגע האחרון. בסוף כנראה זה ייגמר בשלב ראשון או בממשלת מיעוט ימנית או בהליכה לבחירות.

מילות פרידה

יותר מעשור אני חבר במערכת ובמשפחת עיתון בשבע. בחמש השנים האחרונות קיבלתי את ההזדמנות והכבוד להביא אליכם הקוראים את המציאות הפוליטית המדינית דרך המשקפיים שלי מדי שבוע בעמודים הללו.

טור אישי שעוסק בנושאים הכי בוערים הוא לא עניין של מה בכך. כל שבוע הוא עולם ומלואו של לבטים מה חשוב יותר ומה יהיה בפנים. מילים רבות שנכתבו כאן גם השפיעו על תהליכים שונים, חלקם גלויים וחלקם נסתרים.

השורות האלה הן שורות הפרידה שלי מאכסניה מקצועית שהייתה לי לבית במשך יותר מרבע מימי חיי. אני ממשיך לאתגר המקצועי הבא ומבקש לנצל את ההזדמנות ולהודות לכל חבריי למערכת ובראשם העורך עמנואל שילה, שנתן לי את ההזדמנות לבוא בשערי העיתון ואחריה גם בכתיבת טור שבועי, שתמיד היה אוזן קשבת ונהג בי בסבלנות ובמקצועיות אין קץ. אני מבקש לומר תודה לכל עובדי העיתון שאחראים על המוצר המוגמר והיפיפה שאתם רואים מדי שבוע, בהנהגתו של יו"ר קבוצת 'בשבע' דודו סעדה.

ותודה לכם, הקוראים הנאמנים, על התגובות שהגיעו מדי שבוע, על ההערות וההארות. בלי קוראים אין כוח חיות גם לכותב הטוב ביותר ואתם נסכתם בי את הכוחות להתמיד, לבאר, לספר ולהביא לשיפוטכם את המציאות כפי שהיא.

מי שיחפוץ להמשיך ולשמוע את דעתי בענייני דיומא יוכל למצוא אותה ברשתות החברתיות גם בהמשך, ותיבת הדוא"ל שלי המופיעה כאן תמשיך להיות פתוחה בשבילכם תמיד. כמאמר השיר "כמה טוב שנפגשנו", ואני בטוח שעוד נשוב וניפגש בעתיד.

לתגובות: nitsankeidar@gmail.com