השר יואב גלנט
השר יואב גלנט צילום: משה ביטון

שופטי בג"ץ העניקו לשר גלנט חודש נוסף על מנת לבדוק את סוגיית חתימתו של פרופ' עודד גולדרייך על עצומה הקוראת להפסיק שיתופי פעולה של מוסדות או תכניות הקשורים לאיחוד האירופי עם אוניברסיטת אריאל.

עד אז רשאי השר גלנט לעכב את האישור להחלטת ועדת פרס ישראל להעניק לפרופ' גולדרייך את הפרס בתחום חקר המתמטיקה ומדעי המחשב.

"לאחר שעיינו בעתירה ושמענו את טיעוני הצדדים, מצאנו בשלב זה לקבל את עמדת היועץ המשפטי לממשלה לפיה יש לאפשר לשר החינוך לבחון מידע שהגיע לידיו אך לפני יומיים, ושעניינו עצומה שעליה חתם פרופ' גולדרייך ואשר התפרסמה אך לפני כשבועיים ימים (רשמנו לפנינו הצהרתו של פרופ' גולדרייך כי חתימתו על העצומה נעשתה בחודש ינואר השנה, עוד לפני ההחלטה על זכייתו בפרס)", נאמר בהחלטה.

עוד צוין בהחלטה כי העצומה בה מדובר היא "תזכורת" וקריאה לאיחוד האירופי להפסיק שיתופי פעולה של מוסדות או תכניות הקשורים לאיחוד האירופי עם אוניברסיטת אריאל. "פרופ' גולדרייך הצהיר באמצעות בא כוחו כי הוא עומד מאחורי חתימתו הנ"ל, ובנוסף הצהיר והבהיר כי אינו תומך בתנועת ה-BDS".

בהחלטה צוין עוד כי "קריאה לחרם עשויה בנסיבות מסוימות, ומבלי לקבוע מסמרות בשלב זה, להיכנס בגדרן של אותן נסיבות חריגות שבהן 'ניתן יהא לשקול שיקולים שאינם מקצועיים גרידא'", כלשון השופטים בפסק דין קודם.

עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, יו"ר ארגון שורת הדין, הגיבה להחלטת בג''ץ ואמרה כי "בית המשפט העליון הציל את אזרחי ישראל ממבוכה ומבושה לצפות בטקס חגיגי המעניק את פרס ישראל לאדם שאינו מתנער מתנועת חרם אנטישמית, ובפעילותו מביע תמיכה בהמשך פעילותה. BDS מתהדרת בהגנה על זכויות אדם, אך למעשה פועלת אך ורק כנגד ישראל וקוראת להשמדתה.

''פרס ישראל הוא פרס הוקרה שהמדינה נותנת לטובי בניה, ולא יעלה על הדעת לתת אותו למי שחושב שתנועה שמטרתה להחליף את המדינה היהודית במדינה פלשתינית היא תנועה לגיטימית. טוב עשה בית המשפט העליון שלא דחק בשר לתת את הפרס ללא בדיקה יסודית של העניין", הוסיפה דרשן לייטנר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו