שידור חי: מצעד החיים הוירטואלי

מצעד החיים מצדיע השנה לאנשי הרפואה. בעקבות מגיפת הקורונה עשרות משתתפים צולמו בטכנולוגיית הדמיית תלת-ממד והוטמעו דיגיטלית על המסלול בין אושוויץ לבירקנאו.

ערוץ 7 , כ"ו בניסן תשפ"א | עודכן: 17:00

פרויקט מצעד החיים הווירטואלי ייצא לדרך היום - יום הזיכון לשואה ולגבורה בשעה 17:00.

בעקבות מגיפת הקורונה וכללי הריחוק החברתי, עשרות משתתפים צולמו בטכנולוגיית הדמיית תלת-ממד והוטמעו דיגיטלית על מסלול המצעד שבין אושוויץ לבירקנאו, ושישודר היום בישראל וברחבי העולם.

בראש המצעד, שהוקדש השנה לאנשי הרפואה אז והיום, עומד נשיא המדינה, ראובן ריבלין זו הפעם השלישית. "למען הנספים, השורדים, המתים והחיים, ולמען הדורות הבאים מעתה ועד עולם ובמלאת שבעים ושש שנים לשואה האיומה, שעתה החשוכה ביותר של האנושות, והאסון הנורא ביותר של העם היהודי, אני קורא לכל מנהיגי ואזרחי העולם, לעמוד מאוחדים, במאבק נגד אנטישמיות, גזענות וקיצוניות, בהגנה על הדמוקרטיה ועל ערכיה, למען כבוד האדם ואהבת האדם הנברא בצלם. עלינו, כולנו, מוטלת החובה להנחיל ולהעביר את העובדות ההיסטוריות של השואה כפי שהייתה ואת לקחיה לדור הבא. רק כך נוכל לזכור ולהבטיח שלעולם לא עוד". כתב הנשיא ריבלין על שלט הזיכרון הדיגיטלי שהוא מניח במהלך הצעידה הווירטואלית.

לצד נשיא המדינה משתתפים במצעד ראש עיריית ירושלים משה לאון, יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג, יושב ראש קק"ל אברהם דובדבני, ובכירים נוספים.

"בעוד מספרם של שורדי השואה היקרים הולך ומצטמצם המשימה שלפתחנו קשה וחשובה שבעתיים", הוסיף הנשיא. "עד שישוב דגלנו להתנופף בין גדרות התיל וצעדיהם של עשרות אלפי צעירים ירעידו את האדמה הרוויה בדם בני עמנו, אנחנו מצווים להשתמש בכל האמצעים העומדים ברשותנו – ובמיוחד במרחב הדיגיטלי – כדי להביא את מצעד החיים לכל בית בעולם. נמשיך לצעוד, נמשיך לזכור.Never Means Never".

בין שורדי השואה שמשתתפים בפרויקט הם ניצולים שעברו את הניסויים האכזריים של ד"ר מנגלה, ובהן ורה קריגל גרוסמן; רופאים או בנים ובנות לרופאים בשואה ובהם ד"ר רוברט פיניאלי, פרופ׳ גליה רהב ופרופ' עידית מטות, שלושתם דור שני לרופאים בשואה, וכאלה שניצלו הודות לרופאים ואחיות שהצילו חיים כנגד כל הסיכויים בשואה ובהן אלקה בורשטיין שניצלה על ידי אחות גרמניה. ציפורה פרוינד ניצולת השואה שכילדה זהותה הוסתרה תצעד עם בנה, חיים פרוינד מנכ"ל ארגון עזר מציון.

"כל עוד נבצר מאיתנו לצעוד בגופנו בנתיב המקולל בו הובלו מיליונים מבני עמנו אל מותם אנחנו מחויבים לעשות כל שביכולתנו להמשיך להעביר את לפיד הזיכרון בדרכים אחרות", אמר יו"ר מצעד החיים, שמואל רוזנמן. "למרות שהשנה האנושות כולה הייתה תחת מתקפה של נגיף, במקום להתאחד ראינו עלייה מדאיגה בגילויי האנטישמיות ברחבי העולם. היום הזה הוא תזכורת לכולם לאן שנאה עלולה להוביל ואני מקווה שמנהיגי העולם ישכילו לפעול גם לריפוי האנושות מנגיף הגזענות".

כמחווה ל"מלאכים בלבן" בשואה לוקחים חלק במצעד הווירטואלי השנה אנשי רפואה מובילים מהארץ והעולם כמו מנכ"ל חברת פייזר, אלברט בורלא, בעצמו בן לניצולי שואה מסלוניקי; היועץ של הבית הלבן למאבק בקורונה, ד"ר אנתוני פאוצ'י; מנכ"ל טבע העולמית, קאר שולץ; צוותים רפואיים מבתי החולים סורוקה, איכילוב, שיבא, שערי צדק ומשלחות מארגוני ההצלה והסיוע מד"א שבראשם עומד מנכ"ל הארגון אלי בין ועזר מציון.