ישראל לבית הדין בהאג: אין בסמכותכם לדון בעניין

בתום חלקו השני של הדיון בלשכת ראש הממשלה הוחלט כי תגובת ישראל להחלטת בית הדין הבינלאומי בהאג תהיה קצרה ולא תתייחס לגוף הטענות

ערוץ 7 , כ"ו בניסן תשפ"א | עודכן: 18:20

ישראל לבית הדין בהאג: אין בסמכותכם לדון בעניין-ערוץ 7
בית הדין בהאג
צילום: רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים בימים האחרונים דיונים בנושא המדיניות הישראלית בנוגע להודעת בית הדין הבינלאומי בהאג על פתיחה בחקירה נגד מדינת ישראל.

בדיונים השתתפו גם שר הביטחון גנץ, שר החוץ אשכנזי, השר שטייניץ, השר גלנט, השר ביטון, הרמטכ״ל, ראש המל״ל, היועץ המשפטי לממשלה ובכירים נוספים.

הוחלט לאמץ את המלצות הצוות הבין-משרדי שבראשות המל"ל שהמליץ לא לשתף פעולה עם בית הדין הבינלאומי, אך לא להשאיר את מכתב התובעת ללא מענה אלא להשיב ולהבהיר כי בית הדין פועל בהיעדר סמכות. כמו כן יובהר כי ישראל היא מדינת חוק שיודעת לחקור את עצמה.

במכתב יצוין כי בנוסף לכך שישראל דוחה לחלוטין את הטענה שישראל מבצעת פשעי מלחמה, ישראל שבה ומבהירה את עמדתה החד-משמעית לפיה אין לבית הדין בהאג סמכות לפתוח בחקירה נגדה.

עמדה זו הובהרה לבית הדין גם על ידי מדינות מרכזיות ומומחים בעלי שם עולמי בדין הבינלאומי. התערבותו הפסולה של בית הדין חסרת כל בסיס משפטי ומנוגדת למטרות שלשמן הוא הוקם. מדינת ישראל מחויבת לשלטון החוק ותמשיך לחקור כל האשמה נגדה בלי קשר למקורה, והיא מצפה מבית הדין להימנע מהפרת סמכותה וריבונותה.

ראש הממשלה נתניהו אמר בדיון כי ''בזמן שחיילי צה"ל נלחמים במוסריות עילאית נגד טרוריסטים המבצעים פשעי מלחמה חדשות לבקרים, בית הדין בהאג החליט לגנות דווקא את ישראל. אין מילה אחרת להגדיר זאת מלבד צביעות. גוף שהוקם כדי להגן על זכויות אדם, הפך לגוף עוין שמגן על מי שרומס זכויות אדם''.

נשיאת ארגון שורת הדין ויוזמת חוק הפלישה להאג, עו״ד ניצנה דרשן-לייטנר, אמרה כי ״ארה"ב לא רק הסירה את האיום מעל בית הדין, אלא למעשה הוסיפה איום משלה כלפי ישראל. האמריקאים יודעים היטב כי נקודת התורפה של ישראל למול התובעת בנסודה הוא בסוגיית ההתיישבות בשטחי איו"ש וירושלים.

''לא רק שהאמריקאים מפוררים את החזית האחידה למול בית הדין שהציבו ישראל וארה"ב, אלא הם הצטרפו למעשה למהלך הפלסטיני שביקש לעשות שימוש בבית הדין כאמצעי לחץ על מדינת ישראל ביחס לעתיד הפלסטינים. זה אינו שינוי כיוון, אלא מציאות חדשה. למדינת ישראל אין ברירה, אלא להמשיך בקו בו החלה למול בית הדין ולסרב להיכנס לחלוטין לשעריו״, הוסיפה דרשן לייטנר.