איפה אלוהים היה בשואה?

השנה, הבנתי לראשונה כמה דרמטית השאלה הזו. התשובה לה - היא לא פחות מניצחון או תבוסה, מול הנאציזם הנורא.

הרב אוריאל מיכאלי , כ"ו בניסן תשפ"א

איפה אלוהים היה בשואה?-ערוץ 7
הרב אוריאל מיכאלי
צילום: חופשי

לאחרונה האזנתי לדבריו של פרופ' מפורסם בארה"ב, ניצול שואה, ממובילי ההגות האתאיסטית שם.
השואה, כך מספר, הביאה אותו להבנה שאין אלוהים. וכי איך יכול להיות שישנו אלוהים שאיפשר את גיהנום השטן בהתגלמותו? וכי מה המשמעות בכלל באלוהים שכזה?!?!

לשפוט יהודי שעבר תופת כזו, כמובן שאי אפשר. הדבר המשמעותי הוא, מה שהוכיח מכך אותו אוד מוצל מאש, בספריו המחקריים:

מאחר ואין אלוקים, כך הסביר ובצדק, הרי שהכל כאן זה רק חומר, גשמיות, מטריאליזם. על פי זאת, הוא מנמק היטב, הרי שאין דבר כזה בחירה חופשית - שהרי הכל כאן אינו אלא אטומים נעים מצד לצד. אין לך בכלל אישיות ותודעה, שהרי כל כולך אינו אלא גוף חומרי, ממש כמו האבן עליה אתה ניצב, והתודעה אינה אלא פיקציה של התנודות החשמליות במוחך. ובסופו של דבר: אין דבר כזה מוסר וערכים ומשמעות! שהרי מה שייך בכלל לדבר על ערכים בעולם של תרכובות ביולוגיות מקריות לחלוטין?!

ובאותו רגע תהיתי לעצמי, תהייה נוראית מכל: נו, ואז מה דעתך על היטלר ימ"ש, ועל עוזריו המתועבים - מה ההבדל בינך, כאוד מוצל מאש, לבינם, שליחי השטן? והרי, שניכם אינם אלא גושי חומר חסרי כל משמעות ומוסר. ואין כל עדיפות לאחד על פני השני. הרשע אינו רשע, העוול אינו עוול, הקרבן אינו קרבן. כמה שזה נורא! ממש כמו שהיטלר טען: "שני מומים הטילה היהדות בבני האדם: בגוף – ע"י ברית המילה ובנפש – ע"י המצפון".

ואז נפל לי האסימון בפעם הראשונה:
שאלת האמונה באלוקים בעקבות השואה, היא תהומית עד אינסוף. מתוך מפגש עם רוע שלא ברא השטן, עם מי שביקש לאבד מאיתנו צלם אנוש - אנושי מאוד לחוש שאין אלוקים! אך בנשימה אחת אין ברירה אלא להסכים עמו, שאין גם צלם אלוקים באדם, וכולנו גושי חומר חסרי מצפון מוסר ומשמעות. בשם כך, ניתן כמובן גם לרצוח מליונים העומדים כנגד האינטרסים שלך.

הנצחון האמיתי מול היטלר, איננו בהמשך החיים לבדם, כך הבנתי בפעם הראשונה. שהרי, על אף שהיטלר ביקש לרצוח עם שלם, את החיים הגופניים בעולם הוא ביקש דווקא להעצים. הנצחון האמיתי מול הנאציזם, הם דווקא החיים בצל(ם) אלוקים. במלחמה על כך, שעל אף שבעולם הזה יש גם שטן הנורא מכל, הרי שמעל הכל יש אלוהים בשמיים, וממילא - צלם אלוהים כאן בארץ, טוב, משמעות ומוסר. והוא שינצח.

אַל תִּשְׂמְחִי אֹיַבְתִּי לִי כִּי נָפַלְתִּי קָמְתִּי כִּי אֵשֵׁב בַּחֹשֶׁךְ ה' אוֹר לִי! (מיכה ז, ח)

הרב אוריאל מיכאלי, ר"מ בישיבת ההסדר חולון