פרופ' חזי לוי: המוטציות משתוללות בעולם, עדיין אין לנו מספיק חיסונים

מנכ"ל משרד הבריאות בתדרוך לעיתונאים: כרגע יש בישראל חיסונים על מנת לחסן את הלא מחוסנים, ואת המחלימים במנה אחת כפי שהוחלט. אנחנו עומדים בפני חיסון לילדים ושם נצטרך כנראה לתגבר.

ערוץ 7 , כ"ו בניסן תשפ"א

פרופ' חזי לוי: המוטציות משתוללות בעולם, עדיין אין לנו מספיק חיסונים-ערוץ 7
פרופ' חזי לוי
צילום: חזקי ברוך

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, ערך היום (חמישי) תדרוך לעיתונאים והכריז כי יש סיבה להיות אופטימיים בעקבות הירידה הדרמטית בתחלואה.

לוי ציין כי "צריך לזכור שהמגפה בירידה אבל לא חלפה. אנחנו עדיין עם 2.5 מיליון ילדים שאינם מחוסנים, קרוב ל-900 אלף איש בגיל 50 ומעלה שאינם מחוסנים ואנחנו עדיין צפויים לתחלואה והדבקה".

"חשוב לשמור על שמירת המרחק, המסכה, בידוד לשבים מחוץ לארץ שאינם מחוסנים ומחלימים כי המוטציות משתוללות בעולם".

על פי הדיווח בכאן חדשות, פרופסור לוי סיפר כי משרד הבריאות מתכוון לאשר לפתוח גם את כיתות ד' ללא קפסולות, כמו כיתות ג', והוסיף שאחרי שיראו את ההתנהגות בכיתות ג'-ד' במשך כמה ימים, תבוטלנה גם הקפסולות בכיתות ה-ו.

באשר לכיתות ו'-ז', אמר פרופסור לוי כי "יתאפשר מעבר של תלמידים בין יותר קפסולות. בכיתות שניתן להפעיל בהן מגן חינוך, כלומר בדיקות - הילדים ילמדו ללא קפסולות". באשר לכיתות י"א-י"ב ביטלנו את הקפסולות בכיתות בהן שיעור המתחסנים יחד עם מחלימים הוא יותר מ-65%.

פרופסור לוי התייחס גם לשאלת מצב מלאי החיסונים - אם בישראל יש מספיק חיסונים כדי לחסן את מי שטרם התחסנו מקרב המבוגרים, את המחלימים ואת בני 16-12, ואמר "אני לא רוצה להיכנס למספרים בשל הסכמים מסחריים. כרגע יש בישראל חיסונים על מנת לחסן את הלא מחוסנים, ואת המחלימים במנה אחת כפי שהוחלט. אנחנו עומדים בפני חיסון לילדים ושם נצטרך כנראה לתגבר".

מנכ"ל משרד הבריאות הוסיף "לצערי, זה כמה ימים שההסכם עדין לא נחתם - לא עם פייזר ולא עם מודרנה, משום שעדיין לא אושר התקציב לרכש נוסף של חיסונים, לרבות שנת 2022 שזה חלק מההסכמים, על מנת להבטיח את מקומנו לחיסון גם בשנה הבאה ככל שנידרש, לרבות חיסונים שאולי יעברו שינוי כדי להיות טובים יותר נגד הווריאנטים. אנחנו נשתמש גם במודרנה. אין עדיין אין מספיק חיסונים של מודרנה והם אמורים להגיע ברבעון השני".