מי יודע לשתוק?!

כשהיינו בני שנה לימדו אותנו לדבר. עכשיו כשגדלנו אנחנו צריכים ללמד את עצמנו גם לשתוק, כי כמו שאמר הרבי מקוצק: יש שתיקה שהיא גדולה מכל הצעקות.

הרב יוני לביא , כ"ו בניסן תשפ"א

אומרים שאלוקים נתן לאדם שתי אוזניים ורק פה אחד כדי שיקשיב כפליים ממה שהוא מדבר. הבעיה של האנשים היא שהם מדברים פי כמה ממש שהם מקשיבים.

אהרון הכהן היה אדם שבהחלט ידע לדבר. תפקידו הרשמי היה להיות ה'דובר' של משה שהיה כבד פה וכבד לשון.

אהרון גם השתמש הרבה בדיבור כשהיה צריך להרבות שלום ולהשקיט סכסוכים בין אנשים. דווקא בפרשה שלנו הוא בוחר לשתוק: "וידום אהרון".

מתי זה קורה? אחרי האסון הנורא, כאשר שני בניו, נדב ואביהו, מתים פתאום ביום חנוכת המשכן. הדבר הכי מתבקש ברגע כזה הוא לדבר. לספר מה הוא מרגיש, מה הוא חושב, איך הוא מתמודד.

אבל לא. אהרון בוחר דווקא... לשתוק.

ומתברר שלשתיקה הזו יש כוח גדול יותר מכל המילים. חז"ל אומרים שבזכותה קיבל התגלות ישירה של אלוקים דווקא אליו.

אנחנו חיים בעולם שמ-ו-צ-ף בדיבורים. טלפונים, הודעות, טוקבקים, רשתות חברתיות. הבעיה היא שככל שמדברים יותר - ככה המילים שוות פחות. יש כל כך הרבה רעש ומלל – שאף אחד כבר לא מקשיב באמת.

אהרון הכהן מלמד אותנו שיש מצבים וזמנים בחיים – בהם עדיף לשתוק. שיש שאלות שהתשובה הכי טובה עליהן היא לא לומר כלום.

למה היתה שואה? לא יודע, ואני נרתע ממי שמדבר בשטף ומציג הסברים מלומדים למה דבר נורא כזה קרה. השתיקה של אהרון מלמדת את כולנו שבחיים לא חייבים להגיב על כל דבר, בטח שלא מיד. שמותר לומר לפעמים 'אני לא יודע' ושיש דברים גדולים שהמילים רק מקטינות אותם.

כשהיינו בני שנה לימדו אותנו לדבר. עכשיו כשגדלנו אנחנו צריכים ללמד את עצמנו גם לשתוק, כי כמו שאמר הרבי מקוצק: יש שתיקה שהיא גדולה מכל הצעקות.

אז בואו ונשתוק רגע ביחד...

שבת שלום.