ריבלין לניצולי השואה: אל תשתקו

עצרת הנעילה של יום הזיכרון לשואה נערכה בבית לוחמי הגטאות במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין ובסימן "נצר אחרון".

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ו בניסן תשפ"א | עודכן: 19:18

ריבלין לניצולי השואה: אל תשתקו-ערוץ 7
ששת מדליקי המשואה
צילום: בית לוחמי הגטאות

עצרת הנעילה של יום הזיכרון לשואה ולגבורה שהתקיים היום (חמישי) במוזיאון בית לוחמי הגטאות, היתה בסימן "נצר אחרון" – שורדי השואה שעלו לישראל אחרי שכל משפחתם נספתה, ונפלו במערכות ישראל.

העצרת מתקיימת מדי שנה מאז 1949, יום הקמת הקיבוץ והמוזיאון. השנה הועברה העצרת במתכונת מיוחדת לאור מגיפת הקורונה.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר בעצרת: "שורדי השואה, גיבורי התקומה. אתם שעוד נושאים איתכם, קרוב ללבכם את העדות, הזיכרון. אני יודע שלרבים מכם, מסירת העדות היא חוויה קשה, טראומטית, אבל אני פונה אליכם, מלב אל לב, אם טרם נתתם את עדותכם, ואם נתתם ויש לכם את הכוח והיכולת, להמשיך ולספר, אל תשתקו.

''דברו איתנו, ספרו לנו, תנו לנו את עדותכם, כעדות חיה. כדי שאנחנו נזכור, כדי שאנחנו נמשיך ונעביר את לפיד הזיכרון, מדור לדור. אנחנו עם זוכר.

''מדינת ישראל קיבלה על עצמה, את התפקיד המרכזי בשימור זכר השואה. לא רק כאן, אלא ברחבי העולם כולו. אנחנו מחויבים לזיכרון. אנחנו נמשיך לזכור. אתכם ועבורכם. למעננו, למען הדורות הבאים. כדי שגם הנכדים שלנו והנינים שלנו וניני הנינים שלנו והבאים אחריהם יגדלו על עוצמת גבורתם של הנספים והשורדים. על גדולתה של הרוח שעמדה בפרץ גם כשהגוף קרס. על היכולת להשתחרר מאימת הכיליון ולצעוד משואה לתקומה מן המוות אל החיים מהזיכרון לתקווה. מן העבר אל עבר העתיד. לטעת עץ, לשתול פרדס. להקים בית. לבנות מדינה. זו המורשת שלכם, מורשת של גאווה לאומית ואהבת האדם", הוסיף ריבלין.

יגאל כהן, מנכ"ל בית לוחמי הגטאות: "152 צעירות וצעירים, נצר אחרון למשפחתם, שילמו בחייהם למען הקמתה של מדינת ישראל. יהודה שטרנפלד ז"ל היה להם לְפֶה כשיזם לפני למעלה מ-20 שנה את מפעל ההנצחה 'נצר אחרון'. אנו רואים חובה לעצמנו לנצור את זכרם ולספר את סיפורם. יהי זה מסר חינוכי וערכי לדורות הבאים.היום, אנו רוצים לאמץ אל לבנו את שורדי השואה החיים בקרבנו ולנסות לפצותם בשנים הקרובות על הבידוד ועל הניכור שכפתה עליהם המגפה בשנה האחרונה.

''קיומו של בית לוחמי הגטאות כמוסד ראשוני וייחודי להנצחת השואה חייב להיות בטוח, חייב להיות מובטח לשנים רבות. ללא חשש וללא שום ספק. אני קורא מכאן לרשויות המדינה לערוב לכך ולדאוג שכך יישאר", אמר כהן.

את העצרת ליווה בשיריו הזמר חנן בן ארי והוקרן בה סרט על לוחמי "נצר אחרון" שנהרגו במלחמת השחרור מבלי להשאיר המשך. את תפילת "יזכור" הקריאה מלכה סופר, בתם של שרה ויעקב לייט, ממייסדי קיבוץ לוחמי הגטאות. אחרי האזכרה הושמע דבר נשיא המדינה. במעמד הדלקת המשואות צוין סיפורם המרגש ויוצא הדופן של השורדים: נעמי קוצקי, דליה גביש, הרמינה לאנג, גבריאל גרוס, יהודית קירלי ומרצל קורצמן.

בהמשך הובאו דבריהם של ראש המועצה האזורית מטה אשר, וקטעים ממכתבי בני נוער בזמן מלחמת העולם השנייה. הושמעו שירים נוספים של חנן בן ארי ואמנים נוספים וכן המנון הפרטיזנים ושירת "התקווה".