פרופ' נחמן אש לחדשות 13: אם לא תהיה עלייה בתחלואה - הכול ייפתח בעוד חודש

במשרד הבריאות מעכבים את השבת מערכת החינוך לפעילות מלאה כאמצעי זהירות. ממונה הקורונה: "אנחנו רוצים לראות שהחזרה ללימודים לא גורמת לתחלואה עודפת".

ערוץ 7 , כ"ו בניסן תשפ"א

פרופ' נחמן אש לחדשות 13: אם לא תהיה עלייה בתחלואה - הכול ייפתח בעוד חודש-ערוץ 7
חיסונים
צילום: Nasser Ishtayeh/Flash90

ממונה הקורונה, הפרופסור נחמן אש, התייחס הערב (חמישי) לקרב על פתיחת מערכת החינוך ואמר לחדשות 13: "אם לא תהיה עלייה בתחלואה - הכול ייפתח בעוד חודש".

לדבריו, משרד הבריאות מעכב את פתיחת מערכת החינוך כאמצעי זהירות מפני מקרי הדבקה של ילדים, שכן הם אינם מחוסנים.

"אנחנו רוצים לראות שהחזרה ללימודים לא גורמת לתחלואה עודפת. מדובר בשבועות ספורים בלבד, אם מגמת התחלואה תימשך כך", הסביר הפרופסור אש. "אנחנו רוצים להתרחק מפסח ולראות בלימודים עצמם שאין הדבקות".

עוד אמר הפרויקטור כי "כרגע אין צורך בעדכון החיסון. אנחנו עוקבים אחרי הידבקויות של מחוסנים, כדי לראות שהחיסון יעיל - אנחנו מקווים שנוכל לעצור כל מוטציה שתסכן את מבצע החיסונים".

דוח של משרד הבריאות שנחשף בחדשות 12 מעלה כי צרפת וטורקיה הן המדינות הכי מסוכנות להידבקות בקורונה בתקופה הקרובה. בדוח נמצא כי 0.5% מהישראלים שחוזרים מצרפת מתגלים כחיוביים לקורונה עם חזרתם, והסבירות למוטציה מוגדרת כגבוהה מאוד. 0.4% מהחוזרים מטורקיה מתגלים כחיוביים לנגיף, וגם שם הסבירות למוטציה מוגדרת כגבוהה מאוד.

בריטניה היא אחת המדינות בעלות הסיכון הנמוך ביותר להידבקות בקורונה - רק 0.2% מהשבים משם אובחנו כחולים עם חזרתם. ברוסיה אחוז החולים הוא כ-0.3% ובמשרד הבריאות לא קבעו את מידת הסכנה להידבקות במוטציות, בשל חוסר בנתונים ומידע.

על פי הדיווח בחדשות 12, בגרמניה הסיכון להידבקות במוטציה של הנגיף מוגדר גבוה, למרות שאחוז החיוביים מבין החוזרים משם די נמוך – כ-0.2%. בארצות הברית הסבירות למוטציה היא גבוהה מאוד, למרות שלפי הנתונים אחוז החיוביים מבין אלו שחוזרים משם די נמוך – כ-0.3%.