עוד מישהו רוצה למכור ציוץ?
עוד מישהו רוצה למכור ציוץ? צילום: iStock

מייסד טוויטר ג'ק דורסי החליט למכור בשבועות האחרונים את הציוץ הראשון שלו, שהיה גם הציוץ הראשון בעולם, והצליח למכור אותו בלא פחות מאשר 2.9 מיליון דולר. אבל אם גם אתם לא הבנתם איך אפשר "למכור" ציוץ שכולם יכולים לראות ולקרוא ברשת ושהוא בסך הכל אותיות על המסך- אתם צריכים להכיר את הטרנד העולמי החדש- הNFT.

"אסימון חסר תחליף", או בקיצור הNFT, הוא מטבע קריפטו, בדומה לביטקוין, אבל בניגוד אליו- לכל מטבע או אסימון יש ערך שונה מהאחרים. כלומר, בעוד כל מטבע ביטקוין (וגם דולר או שקל לצורך העניין) שווה ערך למטבע אחר מאותו הסוג, בNFT יש לכל אסימון ערך ייחודי בפני עצמו.

כל מטבע NFT הוא למעשה "תעודת בעלות" על חפץ דיגיטלי ומאפשר לבעלי נכסים דיגיטליים להרוויח לראשונה מהבעלות על גיף או מם מוצלח. כך למשל, בדומה לג'ק דורסי שמכר את הבעלות על הציוץ הראשון שלו, גם גיף של חתול רוקד מלפני כעשור נמכר עבור קצת יותר מחצי מיליון דולר ואפילו אתר שמאפשר לקנות רגעי שיא ממשחקי NBA שהיו בעבר.

אחד המרוויחים הגדולים מעסקי הNFT הוא האומן הדיגיטלי Beeple שיצירות שלו נמכרו לאחרונה בעשרות מיליוני דולרים באמצעות הטכנולוגיה. Beeple מסביר שלמרות שהציורים שלו קיימים רק באופן דיגיטלי, ולמעשה כל אחד יכול לראות אותם בחינם ברשת, עדיין אנשים מעדיפים לקנות את האומנות בשביל להרגיש שהיא שייכת להם.

סיבה אחרת לרכישה היא האפשרות למכור אחר כך את זכויות היוצרים על היצירה בהרבה יותר כסף. אחת מיצירות האומנות Beeple שנמכרה בעבור 66 אלף דולר, נמכרה לאחר מכן בשנית תמורת לא פחות מאשר 6.6 מיליון דולר.

אבל למרות ההתלהבות הרבה סביב המטבע החדש, רבים בעולם מאמינים שמדובר בבועה מוגזמת. בניגוד לבעלות רגילה על חפצים, בעלות על NFT לא מאפשרת לבעלים החדש יכולת להחליט על הרכש החדש ולכל היותר היא נותנת לו תחושה של בעלות על החפץ או תחושת חיבור ושייכות לאומן שיצר את האסימון.

בעלות חסרת משמעות על חפץ דיגיטלי אולי נראית לנו כמו דבר מוזר לשלם עליו מיליוני דולרים, אבל בעולם שבו יצירת אומנות של בננה מודבקת לקיר נמכרה בעבור 120 אלף דולר, נראה שהכל כבר אפשרי.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו