עופר כסיף
עופר כסיף צילום: Yonatan Sindel/Flash90

יו"ר הכנסת יריב לוין הודיע הערב (חמישי) לארבעת חברי הכנסת מהרשימה המשותפת שסירבו להצהיר אמונים בנוסח המקובל, על שלילת חלק מזכויותיהם.

חשב הכנסת עדכן את חברי הכנסת כי המשכורת של היועצים הפרלמנטריים שלהם תנוקה משכרם.

בנוסף, חברי הכנסת הללו לא יהיו זכאים לנסיעה חינם בתחבורה ציבורית, לשירותי תקשורת, עיתונים, השתתפות בהוצאות לינה במלונות, השתתפות בשכר דירה, קרן השתלמות, כבישי אגרה ועוד.

כזכור, במהלך השבעת הכנסת ה-24, חברי הכנסת עופר כסיף, איימן עודה ואבו שחאדה הוסיפו להצהרה המקובלת "מתחייב אני" את התוספת לפיה הם "מתחייבים לפעול לסיום הכיבוש והאפרטהייד". השבעת לא התקבלה והם צפויים להצהיר אמונים במליאה ביום שני הקרוב. עד אז יישללו חלק מזכויותיהם.

מוקדם יותר פנה חבר הכנסת איתמר בן גביר ליו"ר הכנסת, יריב לוין, בדרישה לאסור על חברי המשותפת כניסה למליאה ולשלול את זכויותיהם בעקבות סירובם להצהיר אמונים בנוסח הקבוע בחוק.

לדברי בן גביר "ההצהרות שמסרו חברי הכנסת מהרשימה המשותפת נוגדות את נוסח ההצהרה הנגזרת מחוק יסוד הכנסת ועל פי חוק היסוד חבר כנסת שלא יצהיר את הנוסח הקבוע לא יוכל ליהנות מזכויות חברי הכנסת".

בתוך כך, יו"ר הרשימה המשותפת חבר הכנסת איימן עודה התראיין לרדיו נאס ודחה מכל וכל את האפשרות שמפלגתו תתן יד לממשלה שבראשה יעמוד יו"ר ימינה נפתלי בנט. "בשום פנים ואופן לא", הודיע עודה. ''אנחנו לא סתם רוצים להחליף את נתניהו, אנחנו רוצים לשנות את מדיניות נתניהו. נשמע הגיוני להחליף את נתניהו בבנט, אבי ההתנחלויות והגזענות? לא נחליף גזען בגזען אחר''.