מרים פרץ, לא כדאי לך

עמית סגל: אין טעם להכתים את דמותה בכתמי היום יום של הטלת מנדט וספירת ממליצים, בביקורת על טעויות שהיא עלולה לבצע במפגשים עם ראשי ממשלות, או בשאלה אם תוענק חנינה לנתניהו אם לאו.

ערוץ 7 , כ"ז בניסן תשפ"א | עודכן: 11:27

מרים פרץ, לא כדאי לך-ערוץ 7
עמית סגל
צילום: Hadas Parush/Flash90

הפרשן הפוליטי של חדשות 12, עמית סגל, מציע לכלת פרס ישראל מרים פרץ שלא להתמודד לתפקיד נשיאת המדינה.

בטורו בעיתון ידיעות אחרונות כתב סגל כי פרץ "ניחנה באינטליגנציה רגשית שאין רבות כמותה. סיפורה המשפחתי הוא סיפור ציוני לתפארת ויכולתה לקום מאפר האבלות מעוררת התפעמות. אבל לא כדאי לה, ולא כדאי למדינה, שתהיה נשיאה.

''אין טעם להכתים את דמותה בכתמי היום יום של הטלת מנדט וספירת ממליצים, או בביקורת על טעויות שהיא עלולה לבצע במפגשים עם נשיאים וראשי ממשלות, או בשאלה אם תוענק חנינה לנתניהו אם לאו''.

לדברי סגל, ''סט המיומנויות הנדרש מנשיא המדינה אמנם מעורפל מאוד – כי מה בעצם כולל התפקיד הזה? – אבל ברור שהוא כולל, בוודאות, הרבה יותר מאשר היכולת לשמש קונצנזוס לאומי. היה פעם נשיא, אפרים קציר. הוא היה מדען מחונן במדינה שידעה להעריך מדענים, ושנה קודם לכן נרצח אחיו, אהרן, על ידי מחבלים יפניים בשדה התעופה בלוד. התרומה שתרם בעבודתו למדינה ומחיר הדמים ששילם לא עזרו לו כהוא זה בכהונתו. אחרי מלחמת יום הכיפורים, בחוסר מיומנות של מי שנאומים אינם מקצועו, אמר ש"כולנו אשמים".

''הציבור המוכה זעם על מה שנשמע כניסיון להעביר את אשמת המחדל מכתפי הפוליטיקאים שבחרו בקציר אל גוו השחוח של הציבור. לא מגיע למרים פרץ, האהובה עד מאוד, שנעמיד אותה בניסיון כזה. דמות כמו יצחק הרצוג מתאימה יותר לדרישות התפקיד. וכדאי שהוא, או כל מי שייבחר, יבצעו את שיחת הטלפון הראשונה אחרי הזכייה לפרץ, גיבורה ישראלית'', כך עמית סגל.

בחודש פברואר האחרון התארחה מרים פרץ באולפן ערוץ 7, וסיפרה כי היא שוקלת להתמודד לנשיאות המדינה. "כשאומרים לי 'מרים' ו'נשיאות' אני פשוט מתרגשת", סיפרה פרץ. "אני הילדה שבאתי ממרוקו, עולה חדשה, גרה במעברה עד שנת 69', גדלה בבית של הורים שלא יודעים קרוא וכתוב, הילדה הזאת שבאה לארץ ומדברים עליה עם המילה הזאת 'נשיאות' זו זכות, זה כבוד גדול, זה מרומם את הנפש".

"כשמזכירים את השם שלי ולידו את המילה 'נשיאה' זה רק מעיד על יופיה של המדינה הזאת שאנחנו כל היום חובטים בה, זה מה שכואב לי. אנחנו חובטים במדינה הזו ולא יודעים להוקיר ולהעריך את הבית הזה ומה הוא נתן לנו", הוסיפה פרץ.

"בחודשים האחרונים, הפנייה אלי היא פשוט בלתי נתפסת. אני לא יכולה לעבור בחוץ בלי שמישהו יגיד 'הנשיאה הבאה'. וזה דתיים ושאינם דתיים, ימין ושמאל, זה הכל. ואני רוצה לומר לך שבזמן האחרון זה לא קול שאני מניחה אותו בצד, אני מקשיבה לו", ציינה פרץ.