כליות
כליות צילום: אייסטוק

במסגרת פעילותה המבורכת של עמותת 'מתנת חיים' מיסודו של הרב הבר זצ"ל, נתרמו במהלך 12 השנים האחרונות למעלה מ 1000 כליות מתורמים חיים גיבורי כח, נשים וגברים מעוררי התפעלות, הערכה והערצה, שבחרו לתרום כליה. נוסף עליהם יש להכיר טובה למשפחת הבר היקרה, שהם בבחינת 'גדול המְעשה יותר מהעושה'.

ללא ספק תוצאה מדהימה ומשמחת של 1,000 השתלות כליה, שמאחוריהן עומדים 1,000 חולים ובני משפחותיהם, וכל המציל נפש אחת מישראל כאילו קיים עולם ומלואו, על אחת כמה וכמה כשמדובר באלף נפשות!

לתוצאה מבורכת זו של 1,000 השתלות כליה לקח למרבה הצער 12 שנים. תקופה ארוכה מאוד, בה לא מעט חולים המתינו בכליון עיניים תוך יסורים יומיומיים וחלקם אף שילמו בחייהם, כי עם כל הרצון הטוב וההתעוררות סביב תרומת כליה אלטרואיסטית, אין הקומץ משֹביע את הארי.

מצב זה אינו הרה גורל ובידינו לשנותו ולהגיע למצב בו 1,000 ההשתלות הבאות תבוצענה תוך 12 שבועות ולא 12 שנים!

הכיצד? תרומת כליה מהחי בתשלום בפיקוח ובמימון המדינה, קרי משרד הבריאות וקופות החולים. והואיל וכל השתלה חוסכת מיליוני שקלים לקופת המדינה וקופות החולים, גם מבחינה כלכלית משתלם להם יותר לשלם סכום משמעותי לתורם הכליה, מאשר לשלם פי עשרות אחוזים בטיפולים רפואיים רבי שנים, ובכך גם לחסוך סבל רב מהחולים ובני משפחותיהם.

מה, באמת? אתה רציני? אתה מציע לנו 'סחר באיברים'? בואו נחשוב יחד מהראש ולא מ'הבטן'.

מדוע תשלום של 50 אלף ₪ (בערך וחלקן בהטבות) לתורם כליה אלטרואיסטי הוא פיצוי הולם והגון, אבל תשלום של 500 אלף ₪ הופך פתאום ל'סחר באיברים'?

מדוע תשלום עבור שכירת רחמה של פונדקאית זה בסדר, אבל תשלום עבור הצלת חיים נחשב 'סחר באיברים'?

האם עלה אי פעם על דעת מישהו לבקש מהרופא המנתח לבצע את ההשתלה בחינם ללא קבלת שכר, כי תורם הכליה הוא אלטרואיסטי? אז מדוע רופא שמציל חיים יכול לקבל שכר ואילו זה שנותן את כלייתו להציל את אותם חיים הופך פתאום ל'סוחר באיברים'?

האם נבקש מעובדי מד"א או כל ארגון הצלה אחר להפסיק לקבל משכורת כי הם סוחרים בחיי אדם? אז מדוע להצלת חיים על ידי מתן כליה אתם קוראים 'סחר באיברים'?

מדוע את הרופא המבקש תשלום של אלפי שקלים עבור מתן שירותי רפואה פרטיים אף אחד לא מגדיר כ'סוחר באיברים'? אך את מי שמקבל כסף עבור הכליה שנתן להצלת חייו של אדם אחר אתם כן מגדירים כך.

התשובה לכל השאלות האלה פשוטה. יש אנשים לא מוסריים שקובעים לנו מה מוסרי ומה לא. הם אלה שקובעים שלשלם לפונדקאית כדי שלא להתגבר על סטיות מיניות או לשלם לרופא שישנה את מין המטופל זה בסדר, אבל להציל חיים על ידי מתן כליה בתשלום זה 'סחר באיברים'.

סרגל המוסר היחיד לפיו אנו מתיישרים הוא המסורת היהודית אותה קיבל משה רבנו בסיני מבורא העולם, הקובעת שמצוה גדולה להציל חיים גם אם מקבלים על כך תשלום ואין זה 'סחר באיברים' אלא הצלת חיים!

אין ספק שנוח לכמה מקבלי החלטות שישנם תורמים אלטרואיסטים שיחסכו להם תשלום של 500 שלף ₪ ויסתפקו בעשירית ממנו. האמת שהתורמים עצמם אינם זקוקים גם לפיצוי זה, אך כנראה שהמצפון של מקבלי ההחלטות לא מאפשר להם לפטור אותם בלא כלום, ועדיין לצאת נקיים מ'סחר באיברים'.

יש גם כאלה שמפחידים אותנו, שהשתלות כליה בתשלום יהפכו אותנו למדינות חשוכות בהן 'קוצרים' איברים ובאמת סוחרים באיברים. הסירו דאגה מליבכם, השתלות בתשלום בישראל תעשינה אך ורק בפיקוח המדינה ובמימונה והכל במסגרת חוקית ובחלוקה צודקת. (ובאשר לחריגים העוברים על החוק, הם קיימים בכל תחום ובכל מקום גם היום ויהיו שם גם מחר... אדרבה פיקוח ממשלתי מסודר רק יפחית את המסחר הבלתי חוקי).

ובאשר לתורמי הכליה האלטרואיסטיים, אל דאגה, הם ימשיכו לתרום כליה דרך עמותת 'מתנת חיים' או כל דרך אחרת, אפשרות זו תעמוד בפניהם כל הזמן, אלא שעתה יהיה מסלול מקביל בו יתאפשר לרוצה בכך לתת את כלייתו להצלת חייו של אדם אחר בתשלום משמעותי, בפיקוח ובמימון המדינה וקופות החולים.

כעת כשיש לנו כנסת חדשה, אני תקווה שבעזרת ה' ישכילו חבריה לתקן את העוול שנעשה לחולים ובני משפחותיהם, המונע מהאפשרות להוציא אותם במהירות רבה מהסבל היומיומי שלהם ולהציל את חייהם במתן כליה בתשלום (ולסייע כלכלית לנותני הכליה). ויחוקקו חוק המסדיר את ההשתלות בתשלום באחריות, במימון ובפיקוח המדינה וקופות החולים, ובכך יחסכו מליוני שקלים לקופת המדינה שיופנו לסל התרופות, ויביאו מזור לחולים רבים, והפעם לא ב 12 שנים אלא ב 12 שבועות בלבד.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו