רוצים להגר לשבדיה? דברו שבדית

ממשלת שבדיה אמורה לאשר סדרת חוקים שתכפה על מהגרים שיבקשו אישור שהיה לדבר שבדית ולהוכיח כי יוכלו לקיים את עצמם.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ח בניסן תשפ"א

רוצים להגר לשבדיה? דברו שבדית-ערוץ 7
שבדיה
צילום: איסטוק

שבדיה מתכוונת להקשיח את תנאי ההגירה למדינה, ומהגרים שיבקשו אישור שהיה קבוע יצטרכו להוכיח כי הם מדברים את השפה המקומית וברשותם מספיק אמצעים על מנת לכלכל את עצמם.

על פי הצעת החוק שהוגשה על ידי ממשלת שבדיה ואמורה להיות מאושרת בקיץ הקרוב, המהגרים יצטרכו להוכיח שליטה בשפה השבדית וכי הם יכולים לפרנס את עצמם ללא תלות במערכת התמיכה הסוציאלית המקומית, אם ברצונם לקבל אישור להכינס ולהתגורר במדינה.

ההחלטה להעלות את הצעת החוק להצבעה בקרוב הגיעה לאחר מקרים רבים של אלימות בהם היו מעורבים מהגרים מוסלמים ששטפו את שבדיה מאז נפתחו שערי המדינה בשנת 2015. על פי הנתונים שהציגה ממשלת שבדיה, 160 אלף מהגרים ביקשו לקבל אישור מגורים קבוע במדינה.

שר המשפטים השבדי, מורגן יוהנסון, אמר לעיתון הבריטי "דיילי טלגרף" כי "אנו חושבים שידע בסיסי בשבדית וידע על החברה הן דרישות סבירות. המשמעות היא שאנו ניישר קו עם מדינות אחרות באיחוד האירופי, והפירוש בין היתר הוא ששבדיה כבר לא תהיה מגנט למבקשי מקלט כפי שהיינו בזמן משבר הפליטים בשנת 2015".

מבחן הידע בשבדית אותו יידרשו המהגרים לעבור יעלה 235 דולר, כאשר גם פליטים ומהגרים חסרי מדינה, מוגבלים או אנאלפביתים יצטרכו להוכיח כי ניסו להגיע לרמה הנדרשת של שבדית, גם אם לא הצליחו בסופו של דבר.

מקרי האלימות בהם היו מעורבים מהגרים שנכנסו למדינה בשנים האחרונות הביאה לתסיסה בחברה השבדית ובקרב מפלגות בקואליציה, שדרשו להגביל את כניסת המהגרים למדינה.