מחאה נגד שר החינוך. גלנט
מחאה נגד שר החינוך. גלנט ועידת ישראל 2030

פרופ' אלי קשת, חתן פרס ישראל בחקר מדעי החיים, חתם על מכתב המחאה נגד שלילת הפרס מפרופ' עודד גולדרייך, אשר אושרה חלקית בידי בג"ץ.

"זה מעשה שאין לו מקום, הפרס מזוהם על ידי שיקולים פוליטיים וזה מצב בלתי נסבל", ציין הבוקר (ראשון) פרופ' קשת בראיון לרשת ב' והבהיר, "המחאה מופנית בראש ובראשונה נגד שר החינוך שקיבל את ההחלטה".

"לפי מה שאני מבין פרופ' גולדרייך לא עבר על שום חוק במדינת ישראל", טען פרופ' קשת בתגובה לעמדת היועמ"ש שהוצגה לבג"ץ ולפיה יתכן שגולדרייך עבר בחתימתו על "חוק החרם".

לדבריו, "החרם על אוניברסיטת אריאל זו יוזמה אירופית. הוא פטריוט ישראלי מעורב פוליטית, שיש לו דעות ברורות על מעמדה של האוניברסיטה".

כזכור, ביום חמישי האחרון העניקו שופטי בג"ץ לשר יואב גלנט חודש נוסף על מנת לבדוק את סוגיית חתימתו של פרופ' עודד גולדרייך על עצומה הקוראת להפסיק שיתופי פעולה של מוסדות או תכניות הקשורים לאיחוד האירופי עם אוניברסיטת אריאל.

עד אז רשאי השר גלנט לעכב את האישור להחלטת ועדת פרס ישראל להעניק לפרופ' גולדרייך את הפרס בתחום חקר המתמטיקה ומדעי המחשב.

"לאחר שעיינו בעתירה ושמענו את טיעוני הצדדים, מצאנו בשלב זה לקבל את עמדת היועץ המשפטי לממשלה לפיה יש לאפשר לשר החינוך לבחון מידע שהגיע לידיו אך לפני יומיים, ושעניינו עצומה שעליה חתם פרופ' גולדרייך ואשר התפרסמה אך לפני כשבועיים ימים (רשמנו לפנינו הצהרתו של פרופ' גולדרייך כי חתימתו על העצומה נעשתה בחודש ינואר השנה, עוד לפני ההחלטה על זכייתו בפרס)", נאמר בהחלטה.

עוד צוין בהחלטה כי העצומה בה מדובר היא "תזכורת" וקריאה לאיחוד האירופי להפסיק שיתופי פעולה של מוסדות או תכניות הקשורים לאיחוד האירופי עם אוניברסיטת אריאל. "פרופ' גולדרייך הצהיר באמצעות בא כוחו כי הוא עומד מאחורי חתימתו הנ"ל, ובנוסף הצהיר והבהיר כי אינו תומך בתנועת ה-BDS".

בהחלטה צוין עוד כי "קריאה לחרם עשויה בנסיבות מסוימות, ומבלי לקבוע מסמרות בשלב זה, להיכנס בגדרן של אותן נסיבות חריגות שבהן 'ניתן יהא לשקול שיקולים שאינם מקצועיים גרידא'", כלשון השופטים בפסק דין קודם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו