האוניברסיטה הקתולית של ג'ון פול השני בלובלין
האוניברסיטה הקתולית של ג'ון פול השני בלובליןצילום: istock

סערה בפולין. הכומר תדאוש גוז, המשמש גם כמרצה לפילוסופיה באוניברסיטה הקתולית בלובלין, זוכה מאשמה של הפצת עלילת דם ואנטישמיות.

זאת למרות שבנאום פומבי טען הכומר כי "היהודים עסקו בשחיטת ילדים נוצרים למטרות פולחן", אחת מעלילות הדם המפורסמות בהיסטוריה.

הפרשה החלה בחודש מאי 2018, כאשר במהלך הרצאה בורשה טען הכומר גוז כי עלילת הדם היא נכונה. "אנו יודעים, אנשים יקרים, שלא ניתן למחוק את עובדות הרצח הטקסיות מההיסטוריה. למה? מכיוון שיש לנו, המדינה הפולנית, בארכיון שלנו, במסמכים ששרדו, במשך מאות שנים - כאשר יהודים חיו יחד עם האומה הפולנית שלנו, יש לנו פסקי דין תקפים מבחינה משפטית לרציחות על רקע של פולחן", אמר גוז.

הדברים שאמר הכומר, המרצה באוניברסיטה ומחנך סטודנטים צעירים, עוררו סערה וגררו הגשת תלונה מצד המועצה הפולנית של נוצרים ויהודים, שדרשו את הדחתו של הכומר מהאוניברסיטה.

תחילה היו אלו ראשי האוניברסיטה יחד עם הדיוקסיה – הסמכות השיפוטית של הכנסיה הקתולית, שטענו כי "פעילויות ההרצאה של הכומר גוז מחוץ לאוניברסיטה מתבצע על ידו ובאחריותו. התזות אותן הצהיר אינן מייצגות את עמדת הממונים עליו".

חודש מאוחר יותר הגיעה התגובה הרשמית גם של ועדת המשמעת של האוניברסיטה, שהחליטה לזכות גם היא את הכומר מעבירה של הפצת עלילת דם. "הרצאותיו התבססו על מקורות, בזהירות מקצועית, והציגו את הפרשנות שלו על עובדות היסטוריות. הכומר תדאוש גוז לא ביצע שום מעשה שהפר את חובותיו של מורה אקדמי או את כבודו של מקצוע ההוראה האקדמי. בהרצאותיו מחוץ לקמפוס הוא לא פגע באיש ולא העליב איש, ובכך לא ביזה את מקצועו", נמסר בהודעת ועדת המשמעת של האוניברסיטה.