יאיר גבאי: מנסור עבאס מוכן לתמוך בממשלה עם נתניהו, בנט וסמוטריץ', ימות המשיח כבר כאן

איש הליכוד עו"ד יאיר גבאי קורא להקים ממשלת ימין בתמיכת רע"מ. "אפשר לסמוך על נתניהו, האלוף גלנט ואבי דיכטר שיודעים מה הם עושים".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ט בניסן תשפ"א | עודכן: 20:27

עו"ד יאיר גבאי, יו״ר פורום ירושלים רבתי בליכוד ומקום 36 ברשימה, תולה ביו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' את הסיכוי להקמת ממשלת ימין בראשותו של נתניהו.

"הכול תלוי בבצלאל סמוטריץ'", הוא קובע בראיון לערוץ 7. "אנחנו רוצים להצטייר כאידיאליסטים ויפים, אבל הגמרא כבר סיפרה על ענוותנותו של רבי זכריה בן אבקולס שהחריבה את בית המקדש והביאה לגלות", אומר גבאי המציין כי מקור החורבן ההוא היה האידיאליזם של רבי זכריה ותומכיו.

גבאי קורא ללמוד גם מהעבר הקרוב ומזכיר את הניסיון של שנת 92', "כאשר סיעות מולדת והתחיה היו שותפות בממשלת שמיר והחליטו להפיל את הממשלה בעקבות הליכתו לוועידת מדריד. התוצאה הייתה איומה ונוראה, רבין עלה לשלטון והסכם אוסלו נולד. בצלאל סמוטריץ' הוא ממשיך דרכם של המפלגות הללו וצריך ללמוד מהעבר".

לטעמו של גבאי האידיאליזם שמפגין סמוטריץ' בסוגיית השילוב של רע"ם בקואליציה הבאה הוא אידיאליזם מנותק מהמציאות וככזה הוא יביא לחורבן גמור. "אם הייתי שואל לפני עשר שנים אם יש סיכוי שיבוא יום ונציגי התנועה האיסלאמית יתמכו בממשלה שיושב בה בצלאל סמוטריץ' כשותף בכיר ונפתלי בנט הוא שר הביטחון וראש הממשלה הוא נתניהו, היו מגדירים זאת כימות המשיח. הגיעו הימים הללו וסמוטריץ' אומר שזה מעשה שטן".

עו"ד גבאי סבור שהשיתוף הפעולה המדובר הוא אזרחי בלבד ואינו תולה את פעולותיה הביטחוניות והמדיניות של הממשלה הבאה בהסכמת רע"ם. "אנחנו רוצים להאמין ששיתוף הפעולה הזה יצליח, אבל חלילה אם יהיו תביעות מסוכנות לאינטרס הלאומי של ישראל, אז מי שלא סומכים על ראש הממשלה נתניהו, על האלוף גלנט, על אבי דיכטר ואחרים שיעזבו אז את הממשלה, אבל לבוא כבר עכשיו ולהגיד שאני לא נותן לממשלה הזו צ'אנס המשמעות היא שמקימים ממשלת שמאל ולא משנה אם בנט יעמוד בראשה או לא. זו תהיה ממשלת שמאל כי ניצן הורביץ יהיה שר המשפטים, מרב מיכאלי שרת החינוך ואיימן עודה שר הפנים, אז מה יעזור אם בנט יהיה ראש הממשלה?".

על החתירה להשיב את סער לקואליציית הימין אומר גבאי כי אין ספק שזו השאיפה אך לפי שעה לטעמו סער אינו בשל לכך, ואולי הוא יחבור לממשלת ימין אחרי שזו תוקם.

על הסיכוי שנתניהו יעזוב את כסאו על מנת לאפשר למועמד אחר מהליכוד להקים ממשלת ימין רחבה, אומר גבאי כי אסור לו להסכים למהלך שכזה המנוגד לעמדת הציבור כפי שהובעה בתוצאות הבחירות בפער רב מאוד משאר המפלגות והמועמדים.

לטעמו לו מפגיני בלפור היו אנשי דמוקרטיה היה עליהם לקפל את ההפגנות ולשוב לבתיהם ולהכיר בתוצאות הדמוקרטיות. "המחאה הזו היא סיפור של הרבה כסף שלא מספרים אותו. ניתן לראות קמפיינים שלמים של ארגונים קיקיוניים שכל מטרתם להבאיש את ריח הממשלה. לא ניתן להבין איך אנשים מגיעים לשנאה שכזו. אין שם אחד שיכול לתמצת למשפט אחד את הדבר הרע שנתניהו עשה לו".

גבאי הממוקם במקום ה-36 ברשימת הליכוד לכנסת עשוי למצוא עצמו בכנסת הבאה אם למרות הכול תוקם ממשלה ושרי הליכוד יתפטרו במסגרת החוק הנורווגי. כשהוא נשאל על המגמות שהוא שם לעצמו הוא מזכיר את המאבק בכספי הטרור בדרכים כלכליות ובנקאיות. סנקציות על בנקים שמעבירים כספי טרור יבלמו לטעמו את הזרמת הכספים הללו. עוד הוא מזכיר את הבניה בירושלים כסוגיה נוספת שהוא רואה כיעד לפעילותו, ובהקשר זה הוא מדגיש את התכנית להקמת שכונה בליפתא שבכניסה לירושלים. תכנית זו ממתינה משנת 2004 ואינה מקודמת בגלל עתירות של עמותות שמאל. לדבריו דרוש סקר מחודש של הקרקע על ידי רשות העתיקות ואת זאת צריך לבצע מהכנסת.

על הבניה המוקפאת בעטרות אומר גבאי כי מדובר בכ-9000 יחידות דיור שלחצים אמריקאים בתקופת אובמה בלמו את מהלך הבנייה וכעת ביידן ממשיך את דרכו. גם כאן הוא מביע תקווה לשינוי שיאפשר את המהלך. לטענת גבאי היחיד שיוכל לעמוד בלחצים הוא ראש הממשלה נתניהו.