כהנא ושפייזר בעטרות. הבוקר
כהנא ושפייזר בעטרות. הבוקרצילום: דוברות

סיור מיוחד נערך הבוקר (ראשון) בשדה התעופה עטרות, כחלק מהמאמץ לקידום תכנית בניית שכונה במקום שמתעכבת כבר שנים רבות.

שטח התכנית הוא כ-1,243 דונם, והיא כוללת כ-9,000 יחידות דיור, 350 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה ו-45 אלף מ"ר של שטחי מסחר בשטח בבעלות המדינה, קק"ל ואנשים פרטיים.

השטח המיוחד לבניית השכונה ממוקם בשטחו של מושב העובדים אשר הוקם ב-1919, ופונה והוחרב במלחמת העצמאות.

בקרבות גוש עטרות - נווה יעקב נפלו 42 לוחמים ונפצעו 96. חיילי הלגיון ותושבי הסביבה פשטו על היישובים הנטושים והרסו אותם עד היסוד. בכך הקיץ הקץ על המושב עטרות.

הסיור הועבר על ידי צאצאי המושבה שסיפרו על חייהם במקום עד לפינוי במהלך מלחמת העצמות. תושבי המקום סיפרו על הכיסופים למקום, בנוסף התקיים ביקור בחלקת קבר האחים של מגיני עטרות שכלל קריאת פרקי תהילים, א-ל מלא רחמים וקדיש.

לדברי ח"כ מתן כהנא, "במסגרת סיור שקיימתי היום בעטרות שבצפון ירושלים, זכיתי להתוודע לראשונה לקרבות הגבורה שהתחוללו במקום בימי הקמת המדינה. גבורתם של הלוחמים היוותה נדבך משמעותי בקרב על ירושלים והרבה בזכותם ירושלים לא נפלה לידי הערבים. יהי זכרם של חללי עטרות ברוך".

לגבי הבניה בעטרות אמר כהנא: "עטרות היא העתיד של ירושלים. בעטרות יש עתודות בנייה שיכולות לפתור את מצוקת הדיור בירושלים. במקום לבנות בדרומה של העיר ולהחריב את הטבע והארכיאולוגיה יש לאשר בנייה בעטרות ובכך לפתור את מצוקת הדיור בעיר".

יוסף שפייזר שהשתתף בסיור מסר, "בניית השכונה היא חובתנו למתיישבים שפונו מהמושב עטרות במהלך מלחמת העצמאות ותהווה פתרון למצוקת הדיור בירושלים ובנוסף תהיה אלטרנטיבה לתוכניות הבנייה ההרסנית בהרי ירושלים שתוביל להרס ערכי הטבע, המעיינות והמורשת במקום".