"ישראל זקוקה ליהודה גליק כנשיא המדינה"

חה"כ לשעבר יהודה גליק באולפן ערוץ 7: "מטריד אותי החרם על נתניהו. מוכנים לשבת עם כל דבר שזז רק לא עם ראש הממשלה".

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ט בניסן תשפ"א | עודכן: 20:27

חבר הכנסת לשעבר יהודה גליק שלוטש עיניים לבית הנשיא, הגיע לאולפן ערוץ 7 וסיפר מדוע הוא לטענתו, המועמד המתאים ביותר להיכנס לנעליו של ראובן ריבלין. גליק גם הציע פתרון למשבר הפוליטי.

על הפלונטר הפוליטי אמר גליק: "אנחנו בימים שבין יום השואה ליום הזיכרון. יש תחושה שצריך לצאת מהמקובעות ומההתעסקות על מה ההוא אמר על ההוא. קצת להרפות. אנחנו בפלונטר וזה קשור לאיזשהו עולם שבו כל אחד נעול על עקרונות. אני מאמין שצריך שינוי טוטאלי של השיח בישראל".

אף אחד לא רוצה להפר הבטחה.

"צריך לשחרר את הנעילה הזאת. לא מדובר בעקרונות ברזל. לא הולכים להקים עכשיו מדינה פלשתינית. מדובר על לשבת ביחד. להיות מסוגלים לעבוד יחד ולתת אמון אחד בשני".

איך אתה מתייחס לקריאות לנתניהו לפנות את מקומו?

"כל אחד שנמצא במערכת הפוליטית יכול לפתור אותנו מהפלונטר אם הוא היה נוהג בקצת יותר ענווה. מה שאותי יותר מטריד זה החרם על נתניהו. מוכנים לשבת עם כל דבר שזז רק לא עם נתניהו. אני לא חושב שנתניהו הוא הדבר הכי מושלם שיש אבל יש לו יתרונות ולשים עליו את כל כובד המשקל כאילו הוא שורש הרע... יש לנו פה מדינה, צריך לצאת מהמשבר של הקורונה. בחירות חמישיות זה נורא ואיום".

איך אתה מסתכל על שאלת מפלגת רע"ם, תמיכה מבפנים או מבחוץ?

"אני חשבתי שיש פה סיכוי גדול. מסיבת העיתונאים של מנסור עבאס בשבוע שעבר היתה משהו שלא שמענו כמותו. והוא המנהיג של המפלגה הערבית הגדולה בישראל. זה אינטרס שלנו שהאוכלוסייה הערבית תצליח. היה מקום לבחון את הדברים האלה".

אתה הכרזת על עצמך כמועמד לנשיא המדינה, אתה ממשיך עם הקמפיין?

"במלוא המרץ, אני חושב שהיום יותר מתמיד אנחנו זקוקים לשלושת התפקידים של הנשיא- התפקיד הפנימי בתוך החברה הישראלית, היחס ליהדות התפוצות שרואים בנשיא של מדינת ישראל הנשיא של העם היהודי, והפנים של מדינת ישראל כלפי העולם כולו. אני חושב שהתברכתי באיזון הנכון בשלושת הדברים האלה, אני חושב שיש לנו צורך להאיר את הפנים היפות של מדינת ישראל. תפקידו של הנשיא הוא לא להיות המטיף מוסר נגד עם ישראל אלא להציף את הטוב בעם ישראל''.

אתה אומר את זה כביקורת על תיפקודו של הנשיא הנוכחי?

"אני אומר את זה כמה שנדרש. מוסד הנשיאות לא עושה את תפקידו כמו שצריך. הוא לא נמצא כרגע מול הפילוג של עם ישראל.

אתה מסכים עם האמירה שהנשיא הנוכחי הוא נשיא פוליטי?

"גם אם הוא לא רצה להיות, עצם העובדה שהוא נתפס ככה זה פוגע במוסד הנשיאות. לכן אני חושב שברגע שהגעת למצב שמוסד הנשיאות נתפס כגורם שמשחק משחק פוליטי, כל התפקיד של הנשיאות פספס את המטרה שלו".

איך אתה מתכוון להגיע לבית הנשיא?

"מי שבוחר אלו חברי הכנסת. אני פועל לא מעט בכנסת, הקמתי שדולה לעידוד לימוד תנ"ך והקמתי שדולה לעזרה לאלמנות וליתומים, אני רוצה לשכנע את חברי הכנסת שיש פה הזדמנות. יודעים מי אני, מכירים אותי. היום יותר מתמיד מדינת ישראל זקוקה ליהודה גליק כנשיא המדינה".