כוח רעם, נטפליקס
כוח רעם, נטפליקס NETFLIX © 2021

המחשבה הראשונה שעברה לי בראש אחרי הצפייה ב'כוח רעם', הסרט החדש של נטפליקס, הייתה שאולי רובוט כתב אותו, איזה מן סוג של בינה מלאכותית כלשהי שיצרה סרט על פי נוסחה או אלגוריתם. המחשבה השנייה הייתה שאם זו הרמה של הרובוטים שלנו, אז מצבנו ממש גרוע.

החל מהדקה הראשונה ועד לזו המאה וחמש, אין כמעט שום דבר שעובד בסרט החדש שמתיימר להיות קומדיה על גיבורי-על. ברור שהיוצר עבד עם איזושהי רשימת מלאי של תכנים שצריכים להופיע בסרט שכזה, אבל ההלחמה שלהם לכדי משהו שנקרא עלילה הייתה מאולצת, מאולצת מדי. האמת, מזכיר קצת את תרבות ה'סמוך' הישראלית.

יש נבלים, ויש להם כוחות על. למה? כמה? איך זה עובד? עזוב, סמוך עלינו. כדי להילחם בהם, מדענית כלשהי מצליחה לפתח זריקה שנותנת כוחות על. מדענית למה? במה היא עובדת? מה היא עוד עשתה בחיים? עזוב, סמוך. וסצנות הקרב? האינטרס של הנבלים? איפה המשטרה? עזוב, סמ... בקיצור, נראה לי שהבנתם את הרעיון.

אוקי, אבל מדובר בקומדיה, היא לא צריכה להיות מדויקת ולהיצמד לפרטים. אין ספק שזו טענה נכונה ומוצדקת (למרות שלא חסרות קומדיות עם עלילה טובה), אבל, וזה אבל גדול, הבעיה הגדולה איתה היא שהסרט לא מצחיק. אפילו לא קצת.

על אף הקאסט המרשים והתקציב שנטפליקס השקיעה בו, 'כוח רעם' מצליחה לפספס פעם אחר פעם עם בדיחות צפויות שמבוצעות בצורה בינונית ותצוגת משחק מאכזבת של שחקני המשנה (הסצנה עם הילדים בחצר פשוט מביכה).

מארוול הייתה זו שהחזירה בשנים האחרונות את סרטי גיבורי-העל למרכז הבמה של עולם סרטי המבוגרים, DC ושאר האולפנים מיהרו לחקות אותם ונטפליקס גם היא רוצה כמובן חלק מהעוגה. 'משמר האלמוות' שלהם אמנם לא הגיע לרמה ולאיכויות של האולפנים שהזכרנו, אבל בהחלט היה צעד גדול בכיוון, 'כוח רעם' לעומת זאת מזכיר יותר ירייה ברגל.

אחד ממבקרי הקולנוע הנחשבים באמריקה אפילו העלה תיאוריה שהסרט נכתב על ידי אדם ששונא סרטי גיבורי-על וניסה להתנקש בז'אנר. קונספירציות בצד, 'כוח הרעם' הוא סרט שאני בטוח שכל המעורבים בו ישמחו להדחיק מזיכרונם ומקורות החיים שלהם, ונקווה שב'משמר האלמוות 2' שכבר בעבודה בנטפליקס המגמה הזו תשתנה.