"המלכה כואבת": בריטניה נערכת להלווית הנסיך פיליפ

הלווייתו של הנסיך פיליפ, הדוכס מאדינבורו, תיערך בשבת בהשתתפות 30 בני משפחה קרובים בלבד. ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון לא יגיע.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ט בניסן תשפ"א

"המלכה כואבת": בריטניה נערכת להלווית הנסיך פיליפ-ערוץ 7
מלכת בריטניה אליזבת ובעלה הנסיך פיליפ שהלך לעולמו
צילום: רויטרס

בבריטניה ממשיכים לעסוק במותו של הדוכס מאדינבורו, ולראשונה נחשפות המילים שאמרה המלכה לקרוביה לאחר מות בעלה ביום שישי האחרון בגיל 99.

הנסיך אנדרו, בנם של בני הזוג המלכותי, סיפר: "מותו של פיליפ הותיר חלל עצום בחייה. היא תיארה את פטירתו כנס, והיא עוברת חוויה רוחנית ומיסטית".

הנסיך אנדרו הוסיף עוד כי "מותו של פיליפ הותיר את המלכה כואבת, והיא חשה זאת יותר מכולם. אנו, המשפחה הקרובה, מתכנסת על מנת לוודא כי אנו שם לתמוך בה".

המשפחה המלכותית נכנסה כעת לתקופת אבל בת שבועיים, במהלכה התקיימו כבר היום טקסי זיכרון במקומות רבים בבריטניה. טקס הזיכרון המרכזי התקיים בקתדרלת קנטרברי בהובלת הארכיבישוף מקנטרברי ג'סטין וולבי, שאמר במהלך הטקס כי "עבור המשפחה המלכותית כמו לכל אדם אחר, אין מילים שיכולות להגיע לעומק הצער שנכנס אל השכול".

המשפחה המלכותית הודיעה כי הלווייתו של הדוכס מאדינבורו פיליפ תתקיים בשבת הקרובה, ה-17 באפריל, בשעה 15:00. בעקבות מגיפת הקורונה והמגבלות על אירועים המוניים, יוכלו לקחת חלק בטקס ההלוויה 30 בני משפחה קרובים בלבד, כאשר ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון כבר הודיע כי לא יקח חלק בטקס ההלוויה "על מנת לאפשר לבני משפחה קרובים לקחת חלק בטקס".

טקס ההלוויה יחל בדקת דומיה לאומית ברחבי בריטניה, כאשר ממשלת בריטניה פרסמה הנחיות ולפיהן בעלי עסקים פרטיים יוכלו לבחור האם להישאר פתוחים במהלך ההלוויה, ואילו מארגני אירועי ספורט המוניים יוכלו לבחור גם הם האם לקיים את האירוע או לדחות אותו.

מי שאמור לקחת חלק בטקס ההלוויה הוא הנסיך הארי, שיגיע במיוחד מקליפורניה למפגש הראשון עם יתר בני המלוכה מאז הראיון שהעניקו הוא ורעייתו מייגן מרקל לאופרה ווינפרי שעורר סערה עצומה. מרקל עצמה לא תוכל לטוס מאחר והיא בהריון, ובכך נמנעה פגישה מתוחה בינה לבין יתר בני המשפחה המלכותית.