שירות התעסוקה: דמי האבטלה יופחתו כדי לעודד חזרה לעבודה

שירות התעסוקה ממליץ לקצר ולקצוב את הארכת דמי האבטלה החל מחודש יולי, במטרה לעודד חזרה לעבודה יחד עם העמדת רשת ביטחון לזקוקים לכך

ערוץ 7 , ל' בניסן תשפ"א

שירות התעסוקה: דמי האבטלה יופחתו כדי לעודד חזרה לעבודה-ערוץ 7
שירות התעסוקה
צילום: שירות התעסוקה

בסוף יוני 2021 יפקע תיקון החקיקה להארכתם הגורפת של דמי האבטלה לכל מי שנרשם במהלך משבר הקורונה.

בשירות התעסוקה טוענים כעת כי הארכת הזכאות לדמי אבטלה הייתה חיונית לשעתה, אך הפכה לחסם בפני חזרה לעבודה.

לאורנ זאת ממליץ שירות התעסוקה לקצר ולקצוב את הארכתם החל מיולי הקרוב לכל מי שלא שב לעבודה עד אז.

המטרה היא לעודד חזרה לעבודה יחד עם העמדת רשת ביטחון לאלו שיזדקקו לכך, וזאת באמצעות הסרת חסמים והעמדת כלים ותמריצים תומכי השמה.

עיקרי המודל המוצע על ידי שירות התעסוקה:

הארכת זכאות מקוצרת לכל מי שלא ישוב לעבודה עד לסוף יוני: שירות התעסוקה מציע כי הארכת הזכאות לדמי אבטלה לא תהא לפי המכסה הנהוגה בחוק אלא תקוצר באופן דיפרנציאלי לפי גיל ומצב משפחתי, כך למשל דורשי עבודה צעירים מתחת לגיל 25 שנרשמו במהלך המשבר ולא שבו לעבודה עד לסוף יוני לא יהיו זכאים להארכת דמי האבטלה לאחר ה 30.6.201. לעומת זאת, דורשי עבודה בני 45 ומעלה יזכו להארכה של עד 140 יום, ולא של 175 כפי שמאפשרת מכסתם בחוק.

הפחתה בגובה דמי האבטלה שיוארכו לכל מי שלא שב לעבודה עד לסוף יוני: כדי לעודד את חזרתם לעבודה, דמי האבטלה יופחתו מהחודש השני להארכה (כלומר, מה 1.8.2021) ב 10% לחודש עד לכדי 50% מדמי האבטלה המלאים.

הקשחת מבחן התעסוקה לכל דורש עבודה, בין שנרשם במהלך המשבר ובין שנרשם לאחר ה 1.7.2021: כדי לממש זכאות לדמי אבטלה, דורשי העבודה לא יידרשו רק להתייצב בלשכות התעסוקה אלא להוכיח חיפוש עבודה והשתתפות בקורסים. אחרת, תישלל קצבתם.

עידוד השתתפות בקורסים: דו"ע שייקחו חלק בקורסים והכשרות למקצועות נדרשים, ייהנו מקורס במימון המדינה שבמהלכו יקבלו דמי קיום בגובה דמי אבטלה מלאים. מעבר לכך, אם יעבדו חודשיים במקצוע שלמדו ייהנו ממענק ייחודי.

לדברי רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה: "רשת הביטחון שנפרסה לפני למעלה משנה הצילה מאות אלפי דורשי עבודה, אך נוכח שיעורי ההתחסנות ופתיחת המשק הפכה לחסם משמעותי בפני חזרה לעבודה עבור דורשי עבודה רבים. מטרת דמי אבטלה היא לאפשר לדורשי העבודה להקדיש את זמנם ומרצם לחיפוש עבודה ולחזרה למעגל העבודה מבלי להיות טרודים בשאלת הפרנסה. אני ממליץ לאמץ את מודל שירות התעסוקה להארכת דמי האבטלה, רק כך נוכל לסייע בהחזרת מאות אלפי דורשי העבודה שיוותרו לאחר סוף חודש יוני הקרוב".

"יש לנו אחריות כלפיהם וכלפי החברה והכלכלה הישראלית והמודל המוצע יפעל לטובתם ברמה האישית ולטובת כלכלת ישראל. בנוסף, אני שב וקורא לכל דורשי העבודה שלא להמתין ליולי ולעשות כל מאמץ להקדים את חזרתם מחדש למעגל העבודה. מי שלא יעשה כן, יתקשה יותר לשוב לעבודה ועלול לשקוע באבטלה ממושכת", הוסיף גראור