הערכה: איראן תגיב - אך לא באופן ישיר

במערכת הביטחון מעריכים כי האיראנים לא יותירו ללא תגובה את הפגיעה בספינה האיראנית והפעולה נגד אתר העשרת האוראניום בנתנז

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ל' בניסן תשפ"א

הערכה: איראן תגיב - אך לא באופן ישיר-ערוץ 7
מתקן הגרעין בנתנז, איראן
צילום: רויטרס

יממה אחרי מתקפת הפיצוצים באתר הגרעין של איראן בנתנז, במערכת הביטחון מתקיימים דיונים באשר לדרכי התגובה האפשריות של האיראנים.

הדעה המשותפת לכל ארגוני הביטחון והיא גם זו שתוצג בשבוע הבא בפני הקבינט המדיני בטחוני, היא שאיראן אכן תגיב לשתי הפעולות האחרונות המיוחסות לישראל, הן הפגיעה באניית משמרות המהפיכה בים האדום והן הפיצוצים שגרמו לקריסת מערכת החשמל והפסקת הייצור והפעילות של הצנטריפוגות החדשות מסוג ir 6.

אולם, על פי אותן הערכות, האיראנים יחפשו ומחפשים דרך להגיב אבל לא בצורה כזו שתחתים אותם.

זו יכולה להיות פגיעה באחת הנציגויות של ישראל בחו"ל, שגרירות או מתקנים של ישראל, זו יכולה להיות מתקפת סייבר על תשתיות ישראליות (מים, חשמל, בנקים וכד') וזו יכולה גם להיות פעילות נקודתית של שיגור מספר טילים מאזור רמת הגולן כפי שהיה ב 2019.

כך או אחרת, ההערכה היא שלא צפוי עימות של ממש בתקופה הקרובה הן בשל הבחירות הצפויות באיראן בחודש יוני הקרוב והן בשל סבב שיחות הגרעין בוינה.

במקביל לכל זאת, במערכת הביטחון לא לוקחים סיכונים ונציגויות ישראל ברחבי התבל הונחו לשמור על ערנות גבוהה במיוחד בימים המיוחדים הללו לעם ישראל וכן נעשות פעולות רבות בשטח כמו פריסת סוללות, עיבוי מערך ההגנה האוירית ופעולות מדיניות רבות כמו השיח עם שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין וצוותו.

"אנחנו לא נחים על זרי הדפנה והתהילה", אומר גורם בטחוני, "כל שבוע נעשות פעולות במרחב הקרוב והרחוק כדי להרחיק מאתנו את הסכנה".